Tento report nemá vyznieť ako snaha o zneúctenie iného autora, nemá vyvolávať akékoľvek verejné pobúrenie a nemá byť ani chápaný ako kritika článku „List pre typické #Instagramovédievča“. Je však predsa kritikou. Kritikou zaškatuľkovaného názoru na všetky tie, ktoré dennodenne stretávame „vycapené” na Instagrame. A preto – dnes – chcem napraviť mienku o „Typickom #Instagramovomdievčati“.

pexels.com

Instagram je pre mňa, tak ako pre väčšinu mojich priateľov, zdrojom umenia. Nebojím sa nazvať ho tou najmodernejšou formou galérie. Instagram je verejné múzeum, kde má každý z nás rovnaký hlas- nik si miesto pre svoj obraz rezervovať nemusí, nik sa nedokáže oháňať ockovým dedičstvom, len aby ho iní poznali- len aby ukázal, čo  pre neho realita zrkadlí, čo pre neho svet znamená. Instagram je sloboda – verejná sloboda, ku ktorej môžeš prispieť všetkým a ničím. A nie len to, sám sa môžeš rozhodnúť, čo za umenie budeš followovať ty a kto má zasa followovať to tvoje. Ani to nič však nie je jednotvárne, monotónne, unisexuálne.

Nie ako v galériách, kde na výber nemáš. Instagram sa stal plochou pre umelcov z celého sveta- pre každú jednú osobnosť- pre ženy, mužov, dievčatá a chlapcov, pre skúsených a neskúsených, pre introvertov ale aj pre tých, čo by svoj život najradšej vylepili na bilboardy rýchlostných ciest. Instagram je svet vo svete a tak ako v každom svetu podobnému teritóriu, aj tu sa stretávajú tí „šikovnejší”, tí „uznávanejší“, tí „umeleckejší“ a potom tí „druhí”… Tí, ktorí umenie poznajú-nepoznajú inak.

Áno. Máte pravdu. Tak ako na každej inej sociálnej sieti okupovanej bytosťami, ktoré nemajú potuchy, kde hľadať pozornosť, zmysel života či umenie… aj na Instagram môže každý z nás postnúť svoje cicky, holú riť, našpúlené zmaľované pery, fakeové nechty, vlasy či upravené fotky z posilky.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

pexels.com

Nazývate tieto stratené osobnosti ľahkými štetkami, ktoré kopírujú Kylie Jenner, nemajú potuchy, kto bola Audrey Hepburn a svoju cudnosť vďaka sociálnym sieťam už dávno stratili?!

Po prvé- myslela som, že idoly smie mať každý z nás. A to, že obdivujem Audrey, Amy, Britney či Kylie a mažem si preto Make-up po celom ksichte je len ďalšia propagácia presvedčenia, rebélie, vystúpenia z radu- krok vpred- do ďalších a ďalších radov komerčnej spoločnosti…

Po druhé – sociálne siete sme my. Ja, ty, on, ona a zrkadlá našich presvedčení. Ak som teda vďaka sociálnym sieťam stratila všetku svoju cudnosť- ďakujem sebe, tebe a dobe- nie fotke deravých riflí a sieťovaných pančúch.

A po tretie, poznáte to trefné: Vrana k vrane sadá? Tak viete čo? Vrana vranu followuje!

Nepáčia sa ti jej peroxidové vlasy? Unfollow. Páčia? -nech sa páči! Nepáčia sa ti všetky tie #VeganDietHealthyFoodPorn hashtagy? Unfollow. Páčia? -skús dať like bez ohľadu na to, či ti tá baba kedysi prebrala chalana, či ju poznáš alebo či jej závidíš super telo.

pexels.com

A tak, koniec-koncov, pokiaľ ste Vrana podobná mne, na ploche vášho Instagramu nie sú žiadne trinásťročné tváričky veľkých žien, či lacné zadky premotivovaných slobodných mamičiek. Sem tam si oblečiete to, čo sa Vám na JEJ fotke páčilo, kúpite si knihu, ktorej obálka vyzerala na JEHO fotke dobre, zájdete do tej kaviarne, kde bol aj ONA či si v piatok večer vyrazíte do mesta- #sexxy a #in- tak ako TÍ minule a miniete drobné na lacný alkohol, pretože podľa ICH komentárov to bola #thebestnightever.

A potom- deň na to- postnete aj VY svoje umenie- nech je už akokoľvek správne či nesprávne a budete veriť v krásu či v povrchnosť vašich fotiek a ktosi vám to lajkne a ktosi nie… A možno ste lacní- POVEDIA. A možno umelci- ZAMLČIA. A možno napodobňujete. A možno ste originálni. No ste UMENIE. Všetci do jedného!

„Typické #Instagromovédievča“ – jej prototyp popísaný v predchádzajúcom článku je hovadina! „Typické #Instagramovédievča“  môže byť aj tvoj sused, ktorý pridáva dokonalé fotky stromov z lesa poblízku vašej dediny, spolužiačka, čo je štyrikrát do dňa vo fitku a zjavne sa zamilovala do toho otrasného zrkadla v šatni, chalan, čo fotí koncerty či baba ktorá stojí na pódiu. „Typické #Instagramovédievča” môžeš byť aj ty, aj ona, aj on a aj tá baba, čo si včera za posledné vreckové kúpila čierne či sivé Calvin Klein gaťky- len aby fotkou ohúrila- seba, teba, jeho alebo pre mňa-za mňa aj vlastnú babku…

pexels.com

Instagram sa stal domovom ikon, idolov a umelcov-neumelcov. Je súkromnou galériou každého z nás- miesto, na ktorom hľadáš inšpiráciu, návody, porozumenie a podporu. Instagram je tvojím osobným vzduchoprázdnom umenia. Pusti si doň teda čo len chceš! No dávaj pozor, aby si sa stal takým #Instagramovýmdievčaťom, na aké môžeš byť hrdý.

To je totiž jediným pravidlom vo svete Tvojho Umenia.

Komentáre