Svet je veľmi rýchle miesto, kde často nestíhame urobiť všetko, čo si naplánujeme. Nemilujeme tak hlboko a vášnivo, nesmejeme sa dostatočne a na svojich priateľov zabúdame veľmi rýchlo. Nechceme to tak, no tempo života nám nedovoľuje ubrať a tak skoro nič nerobíme naplno. Má to však jednu výhodu. Robíme to takto všetci. Nik v našom živote nám nemôže vyčítať, že mu nevenujeme dostatok pozornosti, pretože on nie je iný. Máme iba jeden život, ktorý sa snažíme riadiť tak, ako to chceme my, no zrazu otvárame čarovný vynález plný múdrych viet, sledujeme životy fiktívnych postáv a nedokážeme zmeniť nič. Len z vrchu hľadíme na dej, dúfame, veríme, sklameme sa. Často pri posledných stranách plačeme, sme vzrušení a plní očakávaní ako to všetko skončí a keď nastane koniec v nádeji hľadáme nejaký odkaz, niečo viac.tumblr_static_tumblr_static__640

foto: tumblr

Potom to však prichádza. Padáme do deja. Zrazu je to ticho v miestnosti tak veľavravné. Očami hltáme každé písmeno, nevnímame realitu. Opúšťame svoj život a dokonale sa vžívame do postavy, ktorú si vyberieme. Je to oslobodzujúce. Spočiatku máme právo voľby. Žijeme v inej dimenzii, no je to vzrušujúce. Neskôr už nedokážeme urobiť nič. Neubránime sa sklamaniu, rozchodu, sexu, náhodnému stretnutiu. Len čítame a náš život závisí na ďalšej strane. Písmená nám tvoria osud, ktorý musíme pokorne prijať. Jediné čo pre svoju existenciu môžeme spraviť je otočiť nový list. Aké jednoduché.

Nachádzame odkazy pre našu realitu, odpovede na otázky. Niektoré z kníh sa nám vryjú tak hlboko pod kožu, že sme ochotní ich čítať stále dookola. Nestíhame sa čudovať ako spisovateľ dokázal vytvoriť tak dokonalé dielo, v ktorom aj po ďalšom čítaní nachádzame nové celoživotné múdrosti. Všetko nám zrazu do seba tak krásne zapadá. Písmená tvoria úžasnú súhru, s ktorou prekvapivo na 100 % súhlasíme. Získavame energiu. V riadkoch sa dokážeme bezhlavo zamilovať, žiť v období renesancie, randiť s Karolom IV., či naháňať vlkov. Všetko je možné a dovolené. Stačí len precítiť ten moment. Odovzdať sa. Zahodiť prítomnosť a privítať fantáziu.

V posteli neexistuje inteligentnejšia spoločnosť ako dobrá kniha. Dobrá nie pre kritikov, ale pre vaše srdce, preto sa nebojte oslobodiť svoje vnútro a doprajte si ďalší nový život v ďalšej novej knihe.

foto:instagram