Photo by freestocks.org from Pexels

Deň svätého Valentína je sviatkom lásky, ktorý aspoň občas oslavujú dve tretiny Slovákov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia, na ktorom sa zúčastnilo päťsto respondentov z internetovej populácie staršej ako 15 rokov zo Slovenského národného panelu. Pre porovnanie, v Českej republike je záujem o tento sviatok nižší a aspoň občas ho oslavuje 49 percent respondentov.

Tento sviatok neoslavuje tretina opýtaných Slovákov, pričom daných respondentov mohli viesť k takýmto odpovediam rôzne dôvody. Napríklad že dlhodobo nie sú v partnerskom vzťahu, alebo im tento sviatok nie je blízky.

Pre dve pätiny opýtaných, či už Valentína oslavujú alebo nie, je tento deň príležitosťou k romantike a k vyznaniu lásky (43 percent). To je príhodnejšie mierne viac pre mužov než pre ženy a taktiež pre mladých respondentov vo veku 18 – 34 rokov.

Približne tretina opýtaných považuje sviatok zamilovaných za komerciu a tlak obchodníkov (36 percent), čo deklarujú skôr vysokoškoláci. Osemnásť percent ho vníma ako cudzí sviatok, ktorý ku slovenskej kultúre nepatrí, s čím sa stotožňujú skôr muži a zároveň 16 percent ho považuje za cudzí sviatok, ktorý však slovenskú kultúru obohacuje, s čím sa naopak viac stotožnili ženy.

Tí, ktorí Valentína oslavujú, budú tohtoročný sviatok zamilovaných sláviť tak, že obdarujú svojho blízkeho darčekom (39 percent). Zhruba 23 percent opýtaných sa nechá prekvapiť od partnera či partnerky, podobný počet chce pripraviť romantický program v domácom prostredí (22 percent). K obom možnostiam sa prikláňajú skôr ženy než muži. Menej než pätina potom plánuje obdarovať svoju blízku osobu kvetom (19 percent).

V otázke organizácie programu na sviatok svätého Valentína sa 46 percent opýtaných zhoduje na tom, že plány pre tento deň by mali partneri organizovať spoločne či rovnocenne. S tým súhlasia skôr ženy a mladí respondenti vo veku 15 až 34 rokov. Štvrtina potom uvádzala, že organizácie by sa mal chopiť muž.

Čo sa týka otázky platenia, takmer polovica opýtaných sa zhoduje na tom, že na Valentína by mal platenie zaistiť taktiež muž. Deklarujú to viac sami muži a opýtaní s vyšším stupňom vzdelania. Tretina potom uvádza, že by sa na platení mali partneri podieľať rovnocenne (31 percent). To naopak uvádzajú skôr ženy a vysokoškoláci.

 

Zdroj: SITA

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife