Unsplash/MILAN GAZIEV

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Veľa mladých ľudí spánok podceňuje a do postele chodia príliš neskoro, často dokonca až v nočných hodinách. Podľa štúdie zverejnenej na portáli European Society of Cardiology si tak koledujú o vznik zdravotných problémov. Predovšetkým ide o srdcovocievne choroby.

Kedy chodievaš do postele? Vedela si o tom, že odborníci objavili ideálny čas, kedy by sme sa mali uložiť na spánok? Ide o obdobie medzi 22:00 a 23:00. Ak si pôjdeš ľahnúť v tomto časovom rozpätí, hrozí ti menšie riziko vzniku srdcových chorôb v porovnaní s tým, ak by si tak urobila predtým alebo potom.

Výsledky štúdie naznačujú, že skorší alebo neskorší spánok môže narušiť naše telesné hodiny, ktoré môžeme nazvať aj cirkadiánny rytmus. To môže mať vplyv práve na zdravie nášho srdca.

Do štúdie prebiehajúcej v rokoch 2006 až 2010 sa zapojilo približne 88-tisíc ľudí vo veku 43 až 79 rokov. Až 58 % tvorili ženy. Údaje o nástupe spánku a čase prebúdzania sa zbierali počas siedmich dní pomocou akcelerometra, ktorý sa nosí na zápästí.

Sledovali sa aj ich demografické údaje a zdravotný stav. Počas sledovania sa u 3 172 účastníkoch (3,6 %) rozvinulo kardiovaskulárne ochorenie. Mohol sem patriť infarkt, srdcové zlyhanie, mŕtvica alebo ischemická choroba srdca. Výskyt bol najvyšší pri ľuďoch, ktorí chodievali spať až po polnoci alebo neskôr a najnižšia práve pri tých, čo do postele odchádzali medzi 22:00 a 22:59.

Ak si ideš ľahnúť až po polnoci, máš o 25 % vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Medzi 23:00 a 23:59 je táto hrozba 12 %, a ak ťa únava zlomí ešte pred 22:00, riziko sa zvyšuje na 24 %. Pri analýze podľa veku bola táto súvislosť vyššia práve pri ženách.

Tieto závery nie sú, samozrejme, stopercentné, pretože okrem času vplýva na ochorenie aj celkový životný štýl, hladina stresu, životospráva, fajčenie či iné zlozvyky. Každopádne, nad výsledkami štúdie by si sa mala prinajmenšom aspoň zamyslieť. Ak si skôr nočná sova, mala by si prehodnotiť odchod do spálne v čase od 22:00 do 23:00. Určite si tým nijak neuškodíš.

Zdroj: European Society of Cardiology

Viac z kategórieLife