Prišla jeseň a s ňou klesla vonkajšia teplota, zosilnel vietor a pridá sa aj viac daždivých dní. Po jeseni bude znova zopár mesiacov úradovať zima, ktorá nie je obľúbeným ročným obdobím pre cyklistiku. My sa však riadime vetou: Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista. A preto vám prinášame zopár rád, ako sa správne obliecť do nepriaznivého počasia, ktoré nás nasledujúce mesiace čaká.

Cyklistiku mnohí považujú za sezónny šport, ktorý sa dá praktizovať iba v určitom období v roku. Určite sa nájdu ľudia, ktorí bicykel vytiahnu pri prvých jarných slnečných lúčoch a pri príchode daždivého jesenného počasia ho schovajú naspäť do garáže či pivnice.

Sú však aj takí, pre ktorých je cyklistika nielen hobby, ale životným štýlom a neboja sa ani nepriaznivého počasia. Zbúrajme spolu mýty o tom, že cyklistika je iba sezónny šport, so správnym cyklistickým oblečením a výbavou sa môžete cyklistike venovať celoročne.

Funkčné, pohodlné a priliehavé

Tri základné body, ktorými sa riadiť pri výbere oblečenia na bicykel. Cyklistické oblečenie by malo byť za každého ročného obdobia primárne priliehavé. Priliehavé cyklistické oblečenie vás ochraňuje pred vetrom a pomáha vám byť rýchlejší, pretože bojuje proti odporu vzduchu. Zároveň spĺňa druhý bod a to, že je takéto oblečenie pohodlné na cyklistiku.

Pohodlnosť je pri každom športe základ. Vyskúšajte si niekoľko rôznych strihov predtým, ako si zakúpite vaše prvé cyklistické oblečenie. Oblečenie na cyklistiku by malo byť vyrobené z funkčných materiálov, určite si nevyberajte bavlnené oblečenie. Funkčné materiály sú vhodnejšie na pohyb, dokážu odvádzať pot, chránia pred vetrom a sú priedušnejšie.

Vrstvenie oblečenia

Pri cyklistike platí, že vrstvenie je cesta k úspechu. V prípade, že vyjde jesenné slniečko, viete si dať vrstvu dolu, v prípade, že sa do vás oprie vietor, bude vám príjemne teplo. Vrstvy by mali byť tenké. Ako prvú vrstvu si pri chladnejšom počasí zvoľte funkčnú termobielizeň.

Dážď nie je prekážkou

V prechodných ročných obdobiach nás mnohokrát prekvapí dážď. Poznáte to, vybrali ste sa na bicykel, vonku svietilo slniečko, babie leto v plnom prúde a zrazu príde jeden, dva mraky a spustí sa jesenná prehánka. Odporúčame preto na cyklistiku nepremokavú vetrovku. Nepremokavé cyklistické bundy neprepustia vlhkosť ani vietor, vy tak zostanete plne chránení pred vonkajšími vplyvmi. Vetrovky nie sú hrubé ani veľké, ľahko ich zbalíte do vrecka dresu a nezaberú skoro žiadne miesto.

Nielen vetrovka by mala byť nepremokavá. Zainvestujte do nepremokavých cyklistických nohavíc. Vybrať si viete dlhé vodeodolné cyklistické nohavice alebo krátke cyklistické nohavice, ktoré si navlečiete na dlhé, budete si tak chrániť vrchnú časť nôh a intímne partie pred vlhkosťou.

Chráňte si hlavu

A teraz nehovoríme len o cyklistickej prilbe, ktorú by ste určite nemali nechať doma, ak vám záleží na svojej bezpečnosti. V chladnejších mesiacoch je naša hlava náchylnejšia na zimu. Chráňte si uši pred prievanom a povrch hlavy pred mrazmi a vetrom. Na hlavu si pod prilbu viete vybrať tenké čiapky, ktoré sa zmestia pod prilbu, funkčné šatky, ktoré si viete uviazať pod prilbou a v prípade mrazov oceníte aj kuklu.

Doplnky, ktoré zahrejú

Povinnou výbavou do chladnejšieho počasia je určite šatka alebo nákrčník. Nikto z nás nemá rád, keď mu fúka za krk. Ďalšou položkou by mali byť rukavice, a to celoročne, chránite si ruky nielen pred chladom, ale pri dlhých tratiach aj pred otlakmi či pľuzgiermi. Samozrejme, v lete využijete iný typ ako v zime, kedy chcete prsty v teple a v suchu, pozrite si preto výber nepremokavých rukavíc na totosport.sk.

Pre udržanie tepla sú vhodným doplnkom návleky na ruky i nohy. Nezabudnite na reflexné prvky, celoročne, ale najmä v mesiacoch, kedy je zhoršená viditeľnosť, zamračené alebo sa skoršie stmieva. Správne osvetlenie bicykla i označenie vás, dokáže zabrániť nehodám.

Vyzbrojte sa cyklistickým oblečením na chladnejšie mesiace a užívajte si jazdu na bicykli počas celého roka. Všetko, čo potrebujete, nájdete na totosport.sk.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.