Nájdi si v nasledujúcom období viac času a pozorne sleduj oblohu. V druhej polovici apríla nás čaká meteorický roj Lyridy. Bude prebiehať od 19. do 25. apríla a jeho maximum bude 22.apríla. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.

Tento meteorický roj sa tu objavuje každoročne v druhej polovici apríla. Súvisí s periodickou kométou P/Thatcher. Jej obežná doba trvá 415 rokov.

„Pozorované maximum činnosti je úzke, pretože úkaz trvá menej ako týždeň. Z toho vyplýva, že šírka prúdu je malá – centrálne vlákno má len 200 000 km. V dráhe prúdu sa vyskytujú zhluky častíc, ich frekvencie rok od roka silne kolíšu,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Prvá zmienka o tomto pozorovaní pochádza z roku 687 pred naším letopočtom „Dráha roja prechádza blízko Saturna. Poruchy menia dráhy meteoritov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou. V niektorých rokoch je pozorovaná veľmi nízka frekvencia,“ poznamenal Svoreň.

Podľa jeho slov sa máme v súčasnosti na čo tešiť, pretože podmienky sledovania padajúcich hviezd budú ideálne. Počas maximálnej aktivity roja bude Mesiac v nove. Rovnako odporúča sledovať meteorický roj až v druhej polovici noci kvôli výške radiantu nad obzorom.

Zdroj: SITA

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.