Zo začiatku to môže byť trocha nekomfortné, najmä keď si zo seba nikdy prioritu nerobila. Ak si typ človeka, ktorý uprednostňuje potreby iných pred svojimi vlastnými potrebami, ktorého šťastie je definované tým, čo neustále robíš pre druhých, je jasné, že si už zabudla robiť veci len pre seba.

To, že si uvedomuješ, že nie si tam kde by si chcela byť a cítiš niečo, čo by si cítiť nechcela sa deje preto, lebo si doteraz nespravila pre seba nič z toho, čo stále robíš pre iných.

Skús sa zamyslieť nad nasledujúcimi radami a vyskúšaj dať seba na prvé miesto v zozname tvojich priorít.

1. Pozri sa na seba do zrkadla a akceptuj fakt, že si sama urobila všetky svoje predchádzajúce rozhodnutia. Nemôžeš zvaliť vinu na nikoho, ak nemáš pocit šťastia a naplnenia.

zdroj: unsplash.com

2.Rozober si svoj život a prevezmi zaňho zodpovednosť.

3.Možno si trochu zmätená zo zistenia, že robenie ľudí šťastnejšími, nerobí šťastnou aj teba, no mala by si prísť práve na to, čo ti tento pocit navodí. A neboj sa ak hneď nebudeš vedieť odpoveď na túto otázku.

4.Sadni si a skús zistiť čo chceš a zároveň sa snaž vyhodnotiť a eliminovať to, čo nechceš.

5.Pre svoju vlastnú pohodu odstráň určitých ľudí zo svojho života, aj napriek tomu, že ich máš rada a momentálne si bez nich nevieš predstaviť svoj život. Niekedy je priestor a určitá vzdialenosť len výhodou.

6.Namiesto toho, aby si len prežívala svoje problémy sa radšej zastav, pretože sama vieš, že nemôžeš uniknúť veciam, ktorých pravdivosť popieraš a vedz, že nedokážeš obísť žiadne prekážky. Uvedom si však, že si v bode, kedy chceš nájsť riešenie.

7.Sprav rozhodnutia, ktoré možno urobiť nechceš, no ak tak urobíš, vieš, že napokon budeš hrdá na to, kam ťa doviedli.

8.Opýtaj sa samej seba, či si doteraz robila svoje rozhodnutia preto, že si sama chcela, alebo preto, že si si myslela, že musíš, aby si nenechala v štichu iných ľudí.

9.Necíť sa vinná ak si pripustíš, že potrebuješ prestávku, alebo máš pocit, že si unavená a potrebuješ si oddýchnuť.

10.Ráno si privstaň, zájdi do fitka, daj si do tela alebo rob jógu. Všetky tieto činnosti ti pomôžu nájsť duševnú pohodu a zdravie.

zdroj: pinterest.com

11.Prevezmi zodpovednosť za to, ako sa cítiš a nedovoľ iným definovať tvoju vlastnú hodnotu.

12.Ukonči vzťahy, ktoré len prevládajú a nemajú jasný cieľ, pretože nemôžeš neustále dávať šancu ľuďom, ktorí si to nezaslúžia.

13.Neodpovedaj ľuďom, ktorí už raz odišli a vrátili sa naspäť, aj keď zistili, že to bola chyba.

14.Vo svojich plánoch sa vždy neprispôsobuj iným a nebuď im stále po ruke. Uvedom si, že každý by mal dávať do vzťahov porovnateľné množstvo úsilia a nebrať ich ako samozrejmosť.

15.Drž si pri tele ľudí, ktorým na tebe naozaj záleží, pretože v skutočnosti potrebuješ práve ich.

16.Pokús sa randiť, pretože ak nevieš, kto si a čo chceš, nikdy nebudeš vedieť, čo máš vyžadovať od iných.

17.Nechaj ísť aj naozaj atraktívnu osobu, keď od začiatku vieš, že ju nevieš zmeniť. Urob to, aj keď sa ti páči a nemrhaj zbytočne svojim úsilím.

zdroj: pexels.com

19.Prejsť si týmito emóciami nie je na škodu a nerobí ťa to slabšou.
20.Urob krok smerom k úplne inému životnému štýlu, na ktorý si ty, alebo ľudia v tvojom okolí zvyknutí. Aj keď sa ťa budú pýtať prečo to robíš, pochybovať o tebe a nesúhlasiť, buď si istá, že vieš, že to robíš pre seba. Neobviňuj sa za pocit viny zo sklamania ľudí, ktorí by ťa chceli vidieť  žiť život podľa ich predstáv a nie podľa tých tvojich.
21.Uvedom si, že vo svojom živote urobíš určité zmeny, stratíš ľudí, ktorí chcú, aby si sa vrátila k svojmu starému životu a k osobe, ktorou si bola, pretože už viac nie si človekom, ktorého by potrebovali alebo chceli. Ver, že skutočné vzťahy v tvojom živote ťa podporia.
22.Nie je sebecké, že chceš byť šťastná a chceš mať život, z ktorého si skutočne nadšená. Naopak, je to veľmi dôležité.
23.Nehanbi sa za chyby a zlyhania, ktorými si si doteraz prešla. Pouč sa z nich a odpusti si, pretože rovnako ako ostatní ľudia, aj ty potrebuješ odpustenie.
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.