Rodina na pláži
Pexels/Elina Sazonova

Byť matkou nie je len o tom, že máš dieťa. Zahŕňa to omnoho viac činností, než si myslíš. Ak už ňou si, tak si vieš predstaviť, čo máme na mysli. Pokiaľ sa matkou ešte len staneš, buď pripravená na všetko. Je to ako jazda na horskej dráhe, ktorá nikdy nekončí. Jeden deň budeš pociťovať šťastie, radosť a nekonečnú lásku, no na druhý deň sa môže všetko zmeniť a budeš sa cítiť tak, ako by si zlyhala. 

Pravda o tom, keď si myslíš, že si ako matka zlyhala, môže byť prekvapivá. Ak sa počas tehotenstva zodpovedne pripravuješ na pôrod a materstvo, dočítaš sa aj o tom, že každá matka je pre svoje dieťa najlepšia. Len ona ho vie najlepšie utíšiť, najlepšie zabaviť, najlepšie pomojkať a najlepšie uspať. Nikto iný, len matka. Vďaka podobným afirmáciám, ktoré si môžeš čítať a vštepovať do hlavy, by si mala byť sebavedomá a láskyplná mamička.

Preto ťa pocit zlyhania môže prekvapiť.

Kvôli nemu sa nebudeš cítiť dosť dobrá, milujúca, chápajúca a rešpektujúca. Ale kdesi hlboko v duši vieš, že si pre svoje dieťa to najlepšie, čo mohlo dostať, no v tom momente to tak nemusíš cítiť.

Žena sedí s dieťaťom na zemi
zdroj: Unsplash/Katie Emslie

Pravda o tom, keď si myslíš, že si ako matka zlyhala, sa môže skrývať v zlých dňoch bábätka. Nie je to len o tebe. S dieťaťom je každý deň iný a dlhé mesiace trvá, kým si vybudujete denný režim. Pocit zlyhania môžeš mať vtedy, keď plače a ty ho nevieš utíšiť, keď ťa neposlúcha a ty zvýšiš hlas, keď si vyčerpaná a nevenuješ mu dostatok pozornosti, alebo keď si myslíš, že tvoj život pred ním bol zaujímavejší.

Drahá žena, pamätaj si, že tieto pocity sú normálne a z času na čas ich má každá. Aj matka na detskom ihrisku nevie niekedy svoje dieťa utíšiť. Aj mamičku u lekára nemusí jej dieťa poslúchať. Aj ostatné ženy môžu trpieť nedostatkom spánku, len o tom nehovoria. Možno aj žena vedľa teba si myslí, že žila pred dieťaťom lepší život, než má teraz.

Je to prirodzené a musíš to brať ako súčasť života. Znamená to, že si smrteľný človek a máš city. Vďaka tomu, že si toto všetko uvedomuješ, na tom môžeš pracovať a zlepšovať sa. Aby si tvoje dieťa v budúcnosti mohlo povedať, že má najlepšiu matku na svete. Že napriek starostiam, ťažkostiam a neúspechom, to nevzdala a bojovala ďalej.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife