Neviem ako ty, drahá, ale ja mám jednu zlú vlastnosť. Vlastnosť, s ktorou som začala viesť každodenný boj. Vlastnosť, ktorá je v samotnej podstate dobrá, no nie vždy sa vypláca. A možno ju máš aj ty.

Vždy uprednostňujem druhých na úkor seba.

Neviem ani spočítať, koľkokrát som urobila rozhodnutie, s ktorým som nesúhlasila len preto, aby som vyhovela niekomu inému. Aby bol niekto iný spokojný. Trpela som. Vo veľmi veľa prípadoch, aj keď som si to odmietala priznať. Nechcela som si to priznať, nemohla. Na tom už nezáleží.

Nezáleží na tom, lebo všetko to boli výhovorky. Dôvody, kvôli ktorým som samú seba odsúvala na posledné miesto. Svoje vlastné šťastie som obetovala pre šťastie druhých.

Určite poznáš tie slová: „Mysli na seba. Si si týmto rozhodnutím istá? Je to to, čo skutočne chceš?“ a ďalšie iné. Je ľahké klamať samej sebe. No horšie je, keď ťa „tvoji“ ľudia prekuknú.

Nedávno som urobila obrovské rozhodnutie.

Priznávam, ublížila som. Viem, že som tú osobu ranila až do srdca, ale musela som to urobiť. Kvôli sebe a aj kvôli nemu. Bolestivé rozhodnutie pre oboch a za oboch.

Bála som sa ho. Veľmi som sa bála toho, či to rozhodnutie zvládnem. No dokázala som to. Dokázala som sa rozhodnúť vo svoj prospech. Áno, trápilo ma to a aj stále trápi. Ale urobilo ma to silnejšou. Dokázala som otvorene povedať to, čo chcem a nechcem, a aj to, čo bude najlepšie. Najlepšie pre mňa.

Nemôžeš sa báť rozprávať. Rozprávať vo svoj prospech. Povedať si svoj názor. Byť trošku sebecká. Povedať si alebo urobiť, čo chceš. Nikdy nemusí byť neskoro. No čím dlhšie v tom kolotoči si, tým ťažšie sa z neho vystupuje.

Ja mám to šťastie, že vo svojom živote mám ľudí, ktorí ma podržia a podporia v každom mojom rozhodnutí. Áno, povedia si svoj názor, no vždy ma vedia usmerniť alebo postrčiť tým správnym smerom. Len im vďačím za ďalší progres mojej osoby. Nie je to ľahké. Zmena, vytŕčanie z rutiny, prekonávanie vlastných hraníc. Ale so správnymi ľuďmi sa to zvládnuť dá. So správnymi ľuďmi vieš z toho kolotoča vyskočiť aj ty.

Presne preto, aby si nezostala v stereotype, sa snaž brať na seba väčší ohľad. Niekedy je dobré byť sebec. Robiť veci a rozhodnutia tak, aby si konečne bola šťastná aj TY .

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.