Mladá talentovaná Slovenka Silvia Boorová, známa ako SISINE, vyrába jedinečné svadobné oznámenia, ktoré svojou krásou dostanú nielen budúce nevesty, ale i tie z nás, ktoré na svadbu ešte ani len nepomysleli. Okrem svadobných pozvánok vytvára aj originálne kalendáre, záložky do kníh a rôzne ďalšie druhy tlačovín.

Ahoj, Silvia, mnohí ťa poznajú ako dizajnérku SISINE. Ako by si sa však opísala ty?

Som normálna baba, mám super rodinu, priateľa, kamošov a kreatívnu prácu, ktorú zbožňujem :).

Ako si sa dostala k tejto práci? Bavilo ťa maľovanie a vytváranie si rôznych obrázkov už odmalička?

Keď som bola malá, rada som kreslila, maľovala, chvíľu som chodila na výtvarnú, ale to ešte niekedy na 1. stupni ZŠ. Potom som sa k maľovaniu dostala až na vysokej škole, kde som v rámci diplomovky navrhovala aj obal čaju s maľovanými bylinkami a v tomto duchu sa následne niesol aj celkový dizajn firmy. Ďalším impulzom boli školské projekty a feedbacky na ne, ktoré ma istým spôsobom nasmerovali k tomu, čo robím.

zdroj: MEMO photo agency

Kedy si zistila, že by si sa tým chcela a mohla živiť?

Celé to zaklincovalo promočné oznamko, ktoré som si sama namaľovala. Potom prišlo leto 2016, ktoré som takmer celé premaľovala a po lete sa to celé začalo, s malou dušičkou, ale veľkým nadšením a nasadením :).

Ako vznikol názov SISINE?

Pár mesiacov som pôsobila pod iným názvom, bol to taký začiatok. Nebola som s tým však stotožnená, chcela som mať niečo osobnejšie. Názov SISINE vznikol po dlhých dňoch vymýšľania, čarbania, kombinovania rôznych písmen… Skladá sa z dvoch slov: ,,Sisa”, teda moje meno a ,,iné”. Iné preto, lebo často ma oslovovali ľudia s tým, že sa im páčili moje oznámenia, lebo sú iné… A celkovo to vystihuje to, ako vnímam tvorbu. Robiť veci iné, napredovať a neustále vymýšľať niečo nové.

Špecializuješ sa len na svadby alebo ti nerobí problém vytvoriť grafiku na rôzne eventy?

Najviac robím svadobný dizajn, hlavne pre kombináciu maľovania a grafiky. Okrem toho ma baví aj hra so slovami, takže väčšinou si vymýšľam aj texty na oznamká, pozvania k stolu, nemám rada stereotyp a to, čo má každý. O to viac ma teší, že ľudia si tieto texty vyberajú, či sa iní inšpirujú :).

Ale tvorím aj iné veci, napríklad etikety na zdravé sójové sviečky Jemnô, nápojové/jedálne lístky do barov, reštaurácií, práve pracujem na logu a dizajne pre nechtové štúdio či cestovnú agentúru. Kedysi som robila grafiku pre firmu, ktorá predáva potreby pre bojové športy. A veľa spoločných pro­jek­tov mám aj s pria­te­ľom, ktorý je tiež gra­fik, aj kó­der, takže vieme si vzá­jomne po­môcť, po­ra­diť. Je mojou pravou rukou, spoločne sme rozbehli a makáme na projekte SISINE a stretnete nás spolu napríklad na výstavách.

zdroj: MEMO photo agency

Aký bol najzaujímavejší alebo najnetradičnejší projekt či objednávka, ktorú si dostala?

Každá zákazka je pre mňa zaujímavá, už len tým, že každá je iná. Ale tvorila som tento rok napr. oznámenie, kde som maľovala časovú os pre (vtedy) snúbencov. Teda od ich spoznania sa až po žiadosť o ruku. Na oznámení nechýbali oni dvaja a ich mačička. Robila som aj dizajn pre zanietených čitateľov, kde boli ústredným motívom knihy, aj Zelené pleso, ktoré bolo miestom požiadania o ruku či zámok v Čechách, kde sa konala svadba, obklopený zeleným parkom, s nočnou oblohou a ohňostrojom. Ja som za každý experiment :).

Ako vznikajú tvoje návrhy? Snažíš sa pre klienta vytvoriť vždy originálny dizajn alebo máš predlohy, ktoré striedaš?

Mám namaľované motívy, no nemám žiadne šablóny. Aj keď u mňa nájdete rôzne svadobné kolekcie, sú to buď dizajny, ktoré som tvorila pre klientov alebo ukážky, ako možno motívy umiestniť. Ľudia si môžu hociktorý motív vybrať, nakombinovať a umiestnim im ho podľa predstavy.

Ako vyzerá celý proces prípravy jedného návrhu?

Vždy si s klientmi upresním ich predstavu, pošlú mi motív, ktorý si vybrali a podľa ich požiadaviek im pripravím dizajn. Niekedy sa trafím na prvýkrát, inokedy ho spoločne doladíme. Často dizajn ladia k výzdobe, svadobnej kytici, k ročnému obdobiu alebo nejak tematicky… Spolu s návrhom ostatných tlačovín je to niekoľko hodinový proces a ak maľujem nový motív, tak sa to vyšplhá na niekoľko desiatok hodín. Vždy v prvej fáze najskôr pripravím oznámenie a pozvanie k stolu a v druhej fáze, tak 3 týždne pred svadbou, doladíme ostatné tlačoviny, ako menu, menovky, zasadací poriadok…

zdroj: MEMO photo agency

Kde čerpáš svoju inšpiráciu?

Všade okolo seba, kdekoľvek vidím niečo pekné, poviem si – to by bolo super na oznámení a už skúšam. Ale inšpiruje ma príroda, dekorácie, kvety, obaly, papiernictvá, instagram, pinterest… Všímam si detaily, z každého niečo a potom vymýšľam :).

Čo ťa na tvojej práci baví najviac? Je niečo, čo ťa baví možno menej?

Najviac ma baví, že väčšinou mám voľnú ruku. Mám zásadu, že nikomu neurobím rovnaké tlačoviny, aj keď si niekto vyberie ten istý motív, usporiadam ho inak, ako predošlým klientom. Zatiaľ sa mi to darí dodržiavať, platí to aj pri ostatných tlačovinách. Baví ma vždy začínať ,,odznova” a očakávať, čo z toho vznikne. Vždy tvorím tak, ako to v danej chvíli cítim a najväčšiu radosť mám, keď dostanem kladný feedback. Ďalej mám rada voľnosť pri práci a svoj ,,maľovaný svet” :).

Veľmi príjemnou stránkou tejto práce je to, že mám vďaka nej skvelé spolupráce a spoznávam super ľudí. Určite by som rada spomenula Vach.print, kde tlačia všetky tlačoviny, ktoré tvorím a robia skutočne skvelú prácu. Vďaka účasti na výstavách sme spoznali aj Matta a Eriku z Memo photo agency, ktorí nám pripravili čarovné fotky tlačovín, presne také, o akých som vždy snívala. A vďaka agentúre Spicy wedding som sa prvýkrát zúčastnila svadobnej výstavy a odvtedy sa zúčastňujem každej, ktorú poriadajú. Aj vďaka tomuto svoju prácu zbožňujem :).

A na tie nepríjemnejšie stránky sa snažím nesústreďovať, v podstate ma baví všetko, jasné, že si niekedy zanadávam, keď je toho veľa, lebo nestíham aj tvoriť, aj komunikovať s ľuďmi… ale vždy nájdem riešenie :).

zdroj: SISINE

Aké máš plány do budúcna? Chystáš nejaké novinky?

Novinky chystám v podstate stále, len počas hlavnej svadobnej sezóny sa k nim dostávam tak dlhšie. Ale podchvíľou sa snažím pridať nejaký nový dizajn, ktorý mi napadne popri tvorbe zákaziek. Stáva sa mi aj to, že ak dlhšie pracujem s niektorými motívmi, mám potrebu namaľovať nové. Tak ide na rad maľovanie, spracovanie motívu a následne nový dizajn :).

Úplne najnovšími novinkami je Kalendár šťastných dní pre rok 2019, maľované záložky či rekvizity do fotokútika. A budú aj ďalšie, len to je zatiaľ tajné :)))).

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Pracujem z domu. Niekedy pri práci ani neviem, ako celý deň preletí a zbadám sa až večer. Niekedy cez deň pracujem, večer maľujem, tak na striedačku :). Snažím sa to zosúladiť, aby bol priestor aj na kávičku, prechádzku a dúfam, že konečne aj šport :).
zdroj: SISINE

Čo ty a tvoja svadba? Aké sú podľa teba ideálne pozvánky, ktoré by si chcela na tej svojej?

No ak raz príde ten čas, určite budú minimalistické, sama neviem, či s maľovaným motívom alebo bez. Asi sa rozhodneme s priateľom nejak ,,za behu”. Ak aj bude niečo maľované, tak minimálne. Sama som zvedavá, čo vymyslíme :).

Ktoré druhy pozvánok patria k tým najžiadanejším?

Počas tejto sezóny boli najžiadanejšie kvetové motívy, najviac kombinácie do ružova, greenery alebo do bielo-zelena a lúčne motívy. Takým najobľúbenejším bolo usporiadanie motívov do kruhu, málo textu, s dôrazom na mená a motív. Momentálne pripravujeme aj minimalistické kolekcie, čisto len s písmom, transparentným papierom, tak uvidím, či budú konkurovať tým maľovaným :).

Aké sú aktuálne trendy medzi pozvánkami?

Práve spomenutý transparentný papier, ktorý sa budem snažiť využiť aj v kombinácii s kvetmi. Veľa párov si vyžiadalo aj vsuvky do obálok, ktoré krásne doplnia celkový svadobný dizajn. Skôr je to celé vždy o vkuse a predstave klientov a vždy dosť individuálne. Každý má svoj ,,vlastný príbeh”, ktorý sa snažím preniesť do všetkých návrhov.

zdroj: MEMO photo agency

Aká je tvoja rada do života, ktorú by si dala našim čitateľkám?

Neviem, či sa dá toto brať ako rada do života, ale určite, ak má niekto sny, mal by sa aspoň pokúsiť si ich splniť. Ja som dodnes šťastná, že som sa aj napriek obavám odhodlala do toho ísť. Aj keď túto prácu robím zatiaľ len 2. rok…

Začiatky neboli vôbec jednoduché, ale mala som cieľ, ktorý som túžila naplniť. Chcela som robiť to, čo ma baví, makať na svojom… Teraz mám (pre mňa) prácu snov a som za ňu najviac vďačná a urobím všetko pre to, aby som ju mohla robiť čo najdlhšie :). A mám pri sebe super rodinku, priateľa, kamošov a ľudí, ktorí stoja pri mne, o to lepšie sa pracuje :).

Viac o Sise a jej značke SISINE nájdeš na jej Facebooku, Instagrame alebo webe sisine.sk.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.