Už si sa niekedy pohádala cez SMS správy alebo virtuálnu komunikáciu? Vieme, aké najčastejšie chyby robíme.

Dnes nám virtuálny svet ponúka 1000 + 1 spôsobov ako spolu komunikovať. Okrem Facebooku, textových správ a mailov máme k dispozícii rôzne aplikácie, s ktorými môžeme takmer nepretržite komunikovať prakticky s kýmkoľvek. A to je niekedy poriadne na škodu. Mnoho vecí si v správach vysvetľujeme inak, pretože nevidíme mimiku toho druhého, nepočujeme intonáciu jeho hlasu a tak veľmi rýchlo dochádza k nedorozumeniam, ktoré môžu prerásť do hádok. Viete, aké najčastejšie chyby robíme?

Prinášame ti 10 najčastejších zlozvykov, ktoré možno pri virtuálnej komunikácii robíš aj ty!

#1 Posielanie jednoslovnej odpovede

Niekedy sa to stane každému z nás. Niekam sa ponáhľame, nemáme čas a tak pošleme jednoslovnú odpoveď. „Áno.“ „Nie.“ „OK.“ Ak ich však používame pričasto, môže to vyznieť tvrdo a netaktne. Niekedy sa oplatí do odpovede investovať pár sekúnd navyše.

Photo by ANDRIK ↟ LANGFIELD ↟ PETRIDES on Unsplash

#2 Ignorovanie správ

Nie vždy si musíme hneď všimnúť novú správu. Ale ak nechávame napríklad partnera zbytočne v napätí príliš dlho, alebo sme pohltení malichernosťou, len ťažko si vo vzťahu vybudujeme rešpekt. Preto by sme mali čo najskôr odpísať. Samozrejme v prípade, že nejde skutočne len o hlúposti, ktoré vás otravujú v dôležitej práci.

#3 Neprečítame si po sebe to, čo odosielame

Ak si zabudneme po sebe prečítať napísaný text, môže ľahko dôjsť k nedorozumeniu. Najmä smartfóny, ktoré majú v sebe zabudované slovníky, automaticky opravujú niektoré slová. A môže z toho vzniknúť riadny nezmysel. Niekto si potom musí domýšľať, čo tým chcel autor vlastne povedať.

#4 Používame príliš veľa sarkazmu a irónie

Photo by Thom on Unsplash

Ak sa s dotyčnou osobou dobre poznáme, v bežnej komunikácii veľmi rýchlo pochopí, kedy si z nej len uťahujeme. No irónia sa v textovej komunikácii dosahuje len ťažko. Tak radšej to s ňou priveľmi nepreháňajme.

#5 Textujeme, keď sme nahnevaní

Neraz, keď nás partner vytočí, berieme do ruky telefón a nahnevane mu píšeme správy, v ktorých vylievame svoju zlosť. A k čomu to vedie? Tie správy, ktoré odošleme, sa už nedajú vziať späť. Preto keď vás nabudúce chytí chuť na nahnevanú SMS, skúste radšej aspoň na chvíľu vypnúť telefón.

#6 Stále si kontrolujeme telefón

Photo by Kait Loggins on Unsplash

Písal? Nepísal? Čo robí? Aj vy, aj váš partner si zaslúžite čas pre svoje vlastné zájmy. V skutočnosti neustále kontrolovanie telefónu je znakom nezrelosti. Nemusíte sa tak o svoju lásku strachovať. Je to dospelá bytosť, ktorá má právo na vlastné rozhodnutia.

#7 Preháňame to s interpunkčnými znamienkami

Ak naše správy priam prekvitajú pod ťarchou otáznikov a výkričníkov, na čitateľa to neurobí dvakrát pozitívny dojem. Ak to preženiete s výkričníkmi, pôsobí to tak, akoby ste na niekoho kričali. A to predsa nechcete, však?

#8 Písanie správ, zatiaľ čo ste spolu

Ak spolu s partnerom nebývate, mali by ste si užiť ten vzácny čas, čo ste spolu. Preto radšej odložte telefón a netextujte kamarátke o tom, ako sa vám zapáčil ten sveter, ktorý ste dnes videli v e-shope. Venujte sa partnerovi. Mať nos zaborený v mobile na spoločnom rande je viac ako neslušné.

#9 Ukončenie správ trojbodkou

Ak pričasto používate trojbodky, v skutočnosti toho nechávate veľa nevypovedaného. Vytvárate tak živnú pôdu pre konšpiračné teórie. Čo ste tým mysleli? Má si to (opäť) domyslieť? Námet na hádku ako vyšitý!

#10 Riešenie dôležitých problémov cez virtuálnu komunikáciu

Toto je jedna z najhorších chýb. Pokúste sa riešiť si dôležité problémy tvárou v tvár, nie virtuálne. Iba tak prídete na konštruktívne riešenie. Virtuálna komunikácia by mala byť doplnkom. Hlavné je naučiť sa spolu rozprávať zoči-voči. Veď čo budeme inak robiť, keď nám „vypadne“ internet?

zdroj: bustle

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.