Ak by sme poznali týchto desať základných faktov, mohli by sme sa vyhnúť sklamaniu. Škoda, že sa na školách nevyučujú i predmety, ktoré by nám povedali viac o tom, ako skutočne fungujú partnerské vzťahy.

Romantické filmy nám neraz dávajú pokrivený obraz o partnerských vzťahoch. Dvaja sa zamilujú, a prežívajú vzťah, v ktorom akosi nemusia robiť kompromisy, pretože všetko funguje až príliš dokonale. Každý, kto má za sebou aspoň jeden (ne)funkčný vzťah, vám však povie, že skutočnosť má od filmového scenáru poriadne ďaleko. Čo by si teda mal uvedomiť každý z nás?

Všetci by sme mali brať na zreteľ týchto 10 základných faktov, ktoré sa týkajú každého vzťahu, a to bez ohľadu na to, kým ste alebo kde sa nachádzate. Vždy by sme mali vychádzať z týchto rovnakých princípov:

#1 Šťastie musíme nájsť sami v sebe

Photo by Katy Belcher on Unsplash

Ak si na webe budete hľadať životnú lásku pod nickom „laskousklamana“, pravdepodobne ním odplašíte každého potenciálneho partnera. Žiaden partner by nás nemal zachraňovať pred samým sebou. To by mal zvládnuť každý z nás. Ak šťastie dokážete nájsť v sebe, vzťah pre vás bude výborným bonusom.

#2 Zlomené srdce môže znamenať koniec vzťahu, no nikdy by nemal pochovať vieru v lásku

Každý sa občas sklame. Poplačeme si a ideme ďalej. Ani zlomené srdce by sme nemali brať až tak tragicky. Bez jednej lastovičky ešte bude leto. Len sa netreba hneď vzdať.

#3 Stavme na úprimnosť

Photo by Štefan Štefančík on Unsplash

To, čo očakávame od vzťahu, by sme mali vedieť už od začiatku. Je dobré, keď to vie aj partner. Veď láska nie je pozerať sa jeden druhému do očí, ale hľadieť rovnakým smerom.

#4 Veľkej láske predchádza skutočné priateľstvo

Zabudnime (aspoň na chvíľu) na romantických hrdinov. Skutočná láska neraz vyrastie z pevného priateľstva. Hormóny a zamilovanosť časom prestanú pôsobiť. No čo nám potom ostane?

#5 Všetko s mierou. Aj so sebavedomím

Photo by Giulia Bertelli on Unsplash

Sebavedomie nám imponuje, no s ničím by sme to nemali preháňať. Inak si náš partner bude o nás nebude myslieť ktoviečo. A neraz si práve svojím prehnaným sebavedomím môžeme „odplašiť“ naozaj dobrého partnera.

#6 Čo bolo bolo. Nevyťahujeme kostlivcov zo skrine

Minulosť treba nechať minulosťou. Ak pred súčasným partnerom budeme neustále vyťahovať bývalý vzťah s Ferom,  nemusí mu to byť dvakrát príjemné. Z minulosti by sme sa mali poučiť, no nemali by sme ju všade vláčiť so sebou. Čo bolo bolo. Nechajme to tak.

#7 Nesnažme sa mať kontrolu nad ostatnými

Photo by Arnaud Mesureur on Unsplash

Neraz máme vo vzťahu nutkavú potrebu zmeniť partnera. Možno by bolo na mieste položiť si otázku, tak prečo sme s ním? Nezmeňme sa na stíhačku, ani sa nesnažme riadiť chod sveta. Ten sa zmení len vtedy, keď sa zmeníme my. Všetko je otázkou uhla pohľadu.

#8 Nech sa vzťah nestane jediným zmyslom nášho bytia

Ak ste čerstvo zamilovaní, pokojne si toto obdobie užite. Len nezatvárajte dvere pred kamarátmi, príležitosťami, cestovaním a celou nekončiacou farebnou škálou života. Môžete byť zamilovaní a byť súčasne študentom, zamestnancom, kamarátom, kamarátkou či susedkou. Život sa vzťahom nekončí, len sa posúva do inej dimenzie.

#9 Pozornosť je na mieste

Photo by Marcelo Matarazzo on Unsplash

Skúste vnímať partnera celostne. Neviste mu len na slovách. Dajte si pozor aj na neverbálnu komunikáciu a hlavne skutky, ktoré sú tým najväčším prejavom lásky. Len vtedy budete vedieť, či je dôvera na mieste.

#10 Nečakajte. Žite

Žite svoj život a nečakajte niekde v kúte, kedy už príde ten pravý. Pretože to je zbytočné. Užívajte si každý okamih, pretože to je to, na čom skutočne záleží.

zdroj: themindsjournal

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.