Hovoríš o sebe v dobrom? Keď urobíš chybu, zavrieš oči, zhlboka sa nadýchneš a odpustíš si? Keď spadneš, šepkáš si povzbudivé slová, až kým sa znova nepohneš? Prestala si sa už sústrediť len na to, čo bolo a začala si sa viac zameriavať na to, čo bude?

Ty učíš ľudí, ako s tebou zaobchádzať.

Učíš ich to spôsobom, ako sa smeješ na vlastných vtipoch, ako sa na seba usmeješ v zrkadle, alebo ako si objednáš svoje obľúbene jedlo bez toho, aby si sa bála, ako sa na teba budú pozerať ostatní.

Učíš ich to spôsobom, akým sa neustále pýtaš, ako nikdy nepochybuješ o tom, čo cítiš vo svojom srdci. Spôsobom, akým nasleduješ svoje sny, aj keď zvyšok sveta je voči tomu skeptický.

unsplash.com

Učíš ľudí, ako sa s tebou rozprávať citlivo, ako byť vočí tebe trpezlivý a milý, ako ti odpustiť, povzbudiť ťa, počúvať a dôverovať ti.

Učíš ich, ako na teba počkať, ako ťa nechať rozprávať, chytiť ťa za ruku, pobozkať alebo objať, keď sa začneš v noci triasť od zimy a snažíš sa to zamaskovať. Učíš ich to spôsobom, ako si zaboríš kolená do hrudníka, spôsobom, ako si nanesieš lícenku na tvár, alebo s akou opatrnosťou si obviažeš rany na koži.

Neuspokojuj sa s hnevom alebo horkosťou len kvôli hlasom, ktoré ťa umlčia namiesto toho, aby si sa odvážila rozprávať. Nepovoľuj negatívu, aby si zmenila svoje vlastné zobrazenie, alebo aby vzťahy vytvorili tvoju vlastnú definíciu.

unsplash.com

Spôsobom, akým sa o seba staráš, oceň svoju nedokonalú a krásnu bytosť – takto učíš ľudí, ako s tebou zaobchádzať.

Keď sa dostaneš do hádky s niekým, koho miluješ, nevychádza ti všetko tak ako má, alebo máš pocit, že sa tvoj život stáva ťažším, tak ľudia vedia, že ťa majú rešpektovať tak, ako rešpektuješ samú seba. Sú k tebe láskaví spôsobom, ako si ty k vlastnému srdcu. Mali by ťa oceniť rovnako, ako ty kladieš hodnotu na svoje myšlienky a bytosť. Mali by ťa milovať tak, ako si sa ty zamilovala do seba – aj napriek nedokonalostiam, neúspechom a kusom z teba, ktoré stále pracujú na tom, aby si sa stala tým, kým chceš.

To, ako so sebou hovoríš, počúvaš svoje srdce, povzbudzuješ sa a rastieš: to je to, čo určuje ostatným, ako s tebou zaobchádzať. S rešpektom.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.