Tušíš, o čo pôjde?

Niektoré noci sú jednoducho také, že nech robíš čokoľvek, nedarí sa ti zaspať. Najhoršie ešte je, ak vieš, že ďalší deň bude náročný a ty potrebuješ kvalitný spánok ako soľ. Na internete nájdeš množstvo tipov a trikov, ako docieliť, aby si ihneď po ľahnutí do perín zaspala. Ale ktoré z nich aj naozaj fungujú? Možno by sme mali prestať hľadať nejaké kúzelné zaklínadlá a na dobrý spánok využiť niečo, čo máme doslova pod nosom. Napríklad aj takú knihu.

Čítanie kníh pred spaním je pre nás a naše telo oveľa lepšie, než televízia

Vedci totiž zistili, že čítanie ti dokáže pomôcť zaspať a dokonca sa považuje za jeden z najjednoduchších a najobľúbenejších spôsobov, ako dosiahnuť blažený spánok plný sladkých snov. Výskumy ukázali, že čítanie kníh predtým, než pôjdeš spať, redukuje stres až o neuveriteľných 68 percent – čo je oveľa viac, než keby si to chcela vyskúšať inými spôsobmi, ako napríklad čajom pre lepší spánok, počúvaním hudby či malou prechádzkou.

Vedci taktiež zistili, že nám stačí iba 6 minút čítania a naše telo či myseľ sa dokážu poriadne upokojiť a zrelaxovať. To vôbec neznie zle, však?

Listovanie stránok dobrej knihy dáva tvojmu telu signál, že je čas ísť do postele, pretože to perfektne upokojuje mozog po každom náročnom dni

unsplash.com

Ale nie je to len samotné čítanie, ktorému treba pripisovať zásluhy na tom, že budeme mať pokojný spánok. Veľký podiel na tom má aj samotná papierová kniha, pretože vďaka tomu, že čítaš reálnu knihu, nevystavuješ seba a svoje telo moderným technológiám v podobe smartfónov či tabletov, ktoré rozhodne nie sú tým najlepším riešením pre dobrý a kvalitný spánok.

Vedci aj v tomto smere uskutočnili množstvo výskumov a prišli na to, že ľudia, ktorí si pred spaním prezerali sociálne siete sa na druhý deň cítili oveľa viac vyčerpaní a unavení, než tí, ktorí sa rozhodli pre „staromódny“ spôsob, teda pre čítanie knihy.

Takže, ak nahradíš večerné pozeranie seriálu nejakým skvelým románom, dostaneš oveľa viac muziky, za málo peňazí

Čo sa tým myslí? Nie, nemá to nič spoločné so šetrením. Keď sa rozhodneš siahnuť po knihe namiesto televízie, urobíš tú najlepšiu vec, akú pre seba môžete urobiť.

Po prvé, príbeh a romantickú zápletku nájdeš aj v knihách, nielen v seriáloch. Po druhé, tvoje telo a myseľ sa upokoja, tvoja hladina stresu klesne o viac ako polovicu, zrelaxuješ, bude sa ti lepšie spať a na druhý deň sa budeš cítiť oveľa čulejšie, nehovoriac o ostatných výhodách, ktoré so sebou prináša čítanie kníh.

A aby sa nezabudlo, na to všetko ti stačí len 6 minút. Tak čo, ešte stále si myslíš, že čítanie nemá význam?

Zdroj: elitedaily.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.