Túžiš po zdravých vlasoch a nechtoch?

Ak si si po prečítaní názvu článku v hlave okamžite odpovedala áno, máme tu pre teba skvelé tipy. Okrem používania rôznych kozmetických prípravkov totiž na naše telo, vrátane vlasov či nechtov, pôsobí práve naša strava. Tá je odrazom celého našeho zdravého ja. A ak naozaj túžiš krásnych a zdravých vlasoch a nechtoch, mala by si do svojho jedálnička pridať potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály, ktoré podporujú tvorbu keratínu. Ten totiž tvorí ich prevažnú väčšinu. Toto je 6 potravín, na ktoré by si nemala zabúdať!

Marhule – zvyšujú vitalitu

Ovocie, ktoré je u nás práve v sezóne, takže by si nemala mať problém marhule zohnať. Práve tie sú bohaté na betakarotén (provitamín A), ktorý chráni pokožku pred škodlivým slnečným žiarením, a lypokén, ktorý je známy ako silný antioxidant. Ten chráni srdcovo-cievny systém a telo pred niektorými druhmi rakoviny. Okrem iných marhule obsahujú aj vitamín B5 (známy aj ako kyselina pantoténová), ktorý pomáha vysušenej pleti, podporuje rast vlasov a nechtov.

Šošovica – pre rast

Keďže šošovica obsahuje veľké množstvo bielkovín, je ideálna práve pre samotný rast vlasov a nechtov. Okrem toho obsahuje napríklad železo, zinok, biotín či vitamín E. Rovnako účinné sú aj iné druhy strukovín, akou je napríklad záhradná fazuľa. Mimoriadne dôležitá je pre telo v prípade, ak si vegetariánka, alebo mäso ješ v obmedzenom množstve.

Čučoriedky – prírodný antioxidant

Asi najznámejší prírodný antioxidant, ktorý v našej krajine rastie. Čučoriedky majú totiž najvyššiu antioxidačnú kapacitu zo všetkých druhov ovocia. Bojujú proti voľným radikálom v tele, ktoré poškodzujú naše bunky. Takže podporujú zdravý rast vlasov i nechtov. Navyše podporujú imunitu a bojujú proti stresu. Takže vďaka nim budeš nie len krásna a zdravá, ale aj stále usmievavá.

Sladké zemiaky – proti lupinám

Možno si to nevedela, ale sladké zemiaky sú pre naše telo prospešné rovnako ako mrkva. Obe tieto potraviny totiž obsahujú veľké množstvo beta-karoténu, z ktorého si náš organizmus vytvára vitamín A. Ten podporuje už naše bunky, takže pôsobí proti svrbeniu pokožky hlavy a lupinám.

Vlašské orechy – pre zdravé vlasy

Tento druh orechov obsahuje veľa vitamínu E, omega-3-mastné kyseliny a biotín. Práve biotín je dôležitý pre zdravé vlasy aj nechty. Dokonca, ak ho máš nedostatok, môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Ak ťa trápi práve tento problém, skús porozmýšľať, či sa v tvojej potrave nachádza jeho dostatočné množstvo.

Chudé tmavé mäso – proti vypadávaniu

Jednou z príčin vypadávania vlasov je aj nedostatok železa v organizme. Ak chceš tomu predísť, do jedálnička by si mala zaradiť aj chudé tmavé mäso, akým je napríklad kačacie či hovädzie mäso bez tuku. Nie len, že predídeš vypadávaniu, ale aj podporíš rast nových vlasov.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.