Social freezing

Mnohé ženy túžia po deťoch a zakladaní rodín, no v mladom veku sa zameriavajú skôr na kariéru alebo zábavu. Neskôr môžu mať s otehotnením problém, no ak na to myslia vopred, dá sa tomu ľahko zabrániť. Počula si už o metóde social freezing, teda “zamrazení” vajíčok? MUDr. Peter Hladký zo Sanatória Helios Košice nám prezradil všetko podstatné, čo by si o tejto možnosti mala vedieť.

S pribúdajúcim vekom môžeš mať problémy otehotnieť, pretože vaječníky starnú, nové vajíčka sa netvoria, ich kvalita sa vekom zhoršuje a taktiež starnú. Neprispieva tomu ani zhoršujúca sa kvalita životného prostredia alebo nezdravý životný štýl. Pribúdajúcim vekom sa podľa lekára zvyšuje aj riziko pridružených ochorení, ktoré môžu poškodiť vaječníky. Ide napríklad o zápaly vaječníkov, cysty alebo endometriózu. To všetko môže znížiť zásobu vajíčok a do budúcna znížiť šancu na prirodzené otehotnenie.

Ak vieš, že v budúcnosti chceš mať deti a rodinu, no teraz ešte na to nie je správny čas, pretože máš iné priority, mala by si popremýšľať nad tým, či nie je metóda social freezing vhodná práve pre teba.

Pre koho je metóda social freezing určená?

“Ideálne je podstúpiť zamrazenie vajíčok medzi 25 – 35 rokom života, kedy majú vajíčka dobrú kvalitu a pri jednom odbere sa darí získať dostatočné množstvo kvalitných vajíčok. Čím skôr žena podstúpi odber a “mrazenie” vajíčok, tým je väčšia pravdepodobnosť, že počet “zamrazených” vajíčok bude dostačujúci. Ak už žena podstúpila operáciu vaječníkov, alebo jej vaječníky “starnú” rýchlejšie, vaječníková zásoba môže byť už nižšia aj v tomto veku a odporúča sa potom podstúpiť odber a “mrazenie” vajíčok viackrát, s cieľom zamraziť dostatočné množstvo vajíčok. Ideálny počet je 10 až 15 kvalitných zrelých vajíčok,” odporúča MUDr. Peter Hladký.

Ako otehotnieť konzultácia
zdroj: Sanatórium Helios Košice

Podľa jeho slov je táto metóda vhodná aj pre ženy, ktoré sa chystajú podstúpiť operačnú liečbu vaječníkov, pri ktorých hrozí ich odstránenie, alebo výrazné poškodenie. Taktiež sa odporúča ženám, u ktorých sa plánuje onkologická liečba – chemoterapia, alebo ožarovanie vaječníkov. Tie poškodzujú vaječníky a vajíčka v nich.

Ako táto procedúra prebieha?

“Celý proces trvá približne 3 týždne. Vzhľadom k tomu, že v prirodzenom menštruačnom cykle žene dozrie len jedno vajíčko, je potrebné absolvovať krátku hormonálnu liečbu. Potrebné množstvo a kvalitu vajíčok je možné dosiahnuť len aplikáciou injekcií, zvyčajne do kožnej riasy v oblasti podbrušia vedľa pupku. V tomto mieste, aj vďaka tenkým malým ihličkám, je aplikácia najmenej bolestivá. Injekcie sa aplikujú raz denne, približne 11 až 15 dní,” uvádza lekár.

“Počas tejto liečby je veľmi dôležité, aby žena podstúpila minimálne 3 kontroly na ambulancii centra reprodukčnej medicíny. Pri každej kontrole absolvuje odber krvi a ultrazvukové vyšetrenie. Podľa toho lekár dávkuje injekcie a kontroluje správne “dozrievanie” vajíčok. Ukončenie tejto tzv. stimulácie vaječníkov prebieha formou zákroku v krátkej celkovej anestézii. Zákrok je tým pádom bezbolestný a 2 hodiny po zákroku je pacientka prepustená domov,” dodal MUDr. Peter Hladký.

Má metóda social freezing aj nejaké riziká?

“Najčastejšou komplikáciou pri hormonálnej liečbe je hyperstimulačný syndróm. Ten sa najčastejšie vyskytuje, keď je žene naordinovaná príliš vysoká dávka hormonálnych injekcií a pacientka má nízku hmotnosť. Preto je dôležité, aby pacientka bola najprv dôkladne vyšetrená v ambulancii. Ak centrum pacientku pravidelne monitoruje, tak aj pri príliš silnej reakcii je možné dávku znížiť, prípadne odobrať vajíčka skôr a tým predísť tejto komplikácii.

Žene je taktiež potrebné vyšetriť zrážanlivosť krvi a pri zvýšenej zrážanlivosti podávať lieky na riedenie krvi. Tým sa znižuje riziko vzniku trombózy pri hormonálnej liečbe. Každá pacientka tiež musí absolvovať preventívnu gynekologickú prehliadku vrátane ultrazvuku prsníkov. Po absolvovaní týchto vyšetrení je proces prípravy a odberu vajíčok úplne bezpečný.” 

Tehotná žena
zdroj: Pexels/Leah Kelley

Ako sa postupuje v prípade, že chce žena tieto vajíčka neskôr použiť?

Podľa lekára je dôležité, aby žena mala partnera, s ktorým chce vychovávať bábätko. S ním navštívi centrum asistovanej reprodukcie, kde má tieto vajíčka “zamrazené”. Najskôr sa vyšetria jeho spermie, na ktoré má tiež vplyv vek a iné faktory. Čím je muž mladší, tým sú jeho spermie kvalitnejšie a úspešnosť oplodnenia je vyššia.

“Ak sú spermie v poriadku, stačí “prikvapnúť” spermie k vajíčkam, v opačnom prípade je potrebné ich “napichnúť” do vajíčka špeciálnym mikromanipulátorom v uzavretom prostredí. Oplodnené vajíčka, čiže embryá, sa vložia do špecializovaného inkubátora. V dnešnej dobe už je možné embryá sledovať cez monitor inkubátora, alebo dokonca cez internet z domu. Tie embryá, ktoré sa vyvinú správne do 5. – 6. dňa, sú pripravené na vklad do maternice,” prezrádza lekár.

“Embryá vkladáme, samozrejme, len po jednom, aby sme tak predišli viacpočetnému tehotenstvu, ktoré je rizikové pre matku a aj plody. Úspešnosť kultivácie je priemerne tretina kvalitných embryí z počtu oplodnených vajíčok. Preto je dôležité, aby žena mala “zamrazených” čo najviac vajíčok, ak túži po viacerých detičkách. Úspešnosť “uhniezdenia” embrya v maternici je do 50 %, preto len necelá polovica žien odíde po prvom vklade embrya tehotných,” prezradil MUDr. Hladký o tejto metóde.

Aká je cena tohto zákroku?

“Poisťovňa, žiaľ, mrazenie vajíčok na Slovensku neprepláca. Prepláca čiastočne len “umelé oplodnenie” čiže IVF cyklus, ak by sa vajíčka ihneď aj oplodňovali a kultivovali. Ak žena nemá partnera, musí si úkon odberu a “mrazenia” vajíčok hradiť sama. Tento postup po “zamrazenie” vajíčok stojí približne 1 300 –1 700 eur podľa počtu “mrazených vajíčok”. V budúcnosti, keď sa žena rozhodne si dať vajíčka oplodniť, kultivovať a vložiť do maternice, dopláca spolu s partnerom približne 1 500 – 1 800 eur, z čoho časť môže hradiť poisťovňa, ak sa im nedarí otehotnieť pohlavným stykom,” dodal doktor Hladký na záver.

Ak by si mala viac otázok ohľadom problémov s otehotnením, prečítaj si náš prvý rozhovor s MUDr. Petrom Hladkým, v ktorom nám poskytol viacero typov a rád, čo v takom prípade robiť.

Viac z kategórieLife