Photo by Daniel Xavier from Pexels

Akné. Problém, ktorý trápi mnoho žien a uberá im zo sebavedomia. Každá z nás predsa chce mať čistú a peknú pleť, aby nie len vyzerala, ale aj sa cítila dobre. Aj keď existuje viacero jeho foriem, starostlivosť o takúto pokožku má jasné pravidlá. Ak ich budeš dodržiavať, môžeš sa s ním navždy rozlúčiť.

Nikdy nezanedbaj čistenie

Toto pravidlo platí pre všetky ženy a s akýmkoľvek typom pleti. Čistá pleť = krásna a zdravá pleť. Venovať sa jej čisteniu by si mala ráno aj večer, no keďže dobre vieme, že ráno to vždy nejde, večer jej venuj extra pozornosť. Ku krásnej pokožke vedú 3 základné kroky – čistenie, tonizácia a výživa. NIKDY nechoď spať nalíčená, a ak je to možné, používaj čo najmenej makeu-pu. Je to pre pleť zbytočná záťaž a znečisťovanie.

Správny výber kozmetiky

Pri starostlivosti a čistení pleti je dôležitá aj samotná kozmetika, ktorú použiješ. Vo väčšine prípadov to chce veľa skúšania a hľadania tej správnej, no pri problematickej pokožke sa ako najúčinnejšie ukazujú práve prírodné produkty. Aj keď v drogériách nájdeš množstvo produktov všeobecne známych značiek, ktoré síce na chvíľu s akné zatočia, nechceš si chémiu dávať na pleť dlhodobo.

Príroda však ponúka množstvo vecí, ktoré majú na tento problém blahodárne účinky. Dokonca existujú aj čisto slovenské značky, ktoré takúto prírodnú kozmetiku vyrábajú. Jednou z nich je aj two cosmetics, ktorú nájdeš napríklad v DM drogerie alebo už budúci týždeň v ich prvej predajni v Bratislave.

Pri čistení je skvelé použiť napríklad aktívne uhlie, ktoré sa často nachádza v mydlách, akým je aj Black magic mydlo. Pomáha totiž odstrániť prebytočný maz, nečistoty z kože a má veľmi výrazné antiseptické a protizápalové účinky. Okrem aktívneho uhlia sú skvelými bojovníkmi proti akné aj biely íl, čajovníkový olej, či rôzne kvetinové vody.

Hydratácia je základ

Mylnou predstavou žien je, že ak majú aknóznu pleť, musia používať iba produkty, ktoré majú vysušujúce účinky, aby sa zbavili mazu a nečistôt. Pravdou však je, že problematická pleť potrebuje rovnakú hydratáciu, ako tá suchá. Možno budeš prekvapená, keď sa ti aj vďaka správnej hydratácii jej stav oveľa zlepší.

Najlepším krokom je vybrať si hydratačné tonikum. Po tom, čo si pleť vyčistíš (a tým ju zároveň aj vysušíš), je vhodné zvoliť levanduľovú alebo ružovú vodu. Tieto kvetinové vody majú skvelé hydratačné, antibakteriálne a upokojujúce účinky. Potom môžeš prejsť k tretiemu kroku – výžive v podobe pleťového krému. Aj ten by mal obsahovať prírodné zložky. Stávkou na istotu je krém s čajovníkovým olejom a kyselinou hyalurónovou.

Strava je dôležitým faktorom

Všetky naše fyzické prejavy majú pôvod v našom vnútri. Ak dodržuješ všetky predošlé kroky, nepomohla ti ani kozmetička či kožná lekárka, je čas porozmýšľať nad tým, že ti problém robí práve strava. Veľa soli, cukru či dokonca aj laktózy sa môže prejaviť na našej tvári.

Mala by si si odsledovať, po akom druhu jedla sa ti pleť zhoršuje (môže to byť sprevádzané aj tráviacimi problémami) a navštíviť odborníka kvôli potravinovým testom. Na začiatok si spestri stravu o viac zeleniny a menej nezdravých chuťoviek. Nezabudni ani na dostatočný príjem tekutín, ideálne v podobe čistej vody.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieBeauty