Depresia nie je iba dočasný pocit smútku a melanchólie, ale vážne duševné ochorenie. Nepodceň tieto príznaky a nehanbi sa požiadať o pomoc blízkych alebo odborníkov. Aké sú najčastejšie príčiny depresie? Máš ju aj ty? 

1, Málo spánku. Ak máš problémy so spánkom a spíš oveľa menej, ako si zvyknutá, nastáva problém. Aj to je jedna z príčin depresie. Depresia zasahuje do našich prirodzených biorytmov v tele, aj do tých, ktoré nám hovoria, kedy telo potrebuje spať a kedy vstávať. Ak máš depresiu, tvoja hlava je neustále plná myšlienok a preto oveľa menej spíš.

2, Beznádej a zúfalstvo. Bojuješ s pocitmi beznádeje? Napĺňa ťa často strach a zúfalstvo? Aj to je jeden z príznakov depresie, kedy v ničom nevidíme zmysel a je to taktiež aj jednej z najzávažnejších príznakov depresie, pretože môže viesť k myšlienkam na samovraždu. Pochop, že táto beznádej je len v tvojej hlave kvôli tvojej depresii a že hľadanie pomoci na jej vyliečenie je úplne v poriadku.

3, Nezáujem. Kedysi ťa isté veci robili šťastnou, no to už je minulosť a ty v ničom nevidíš zmysel. Nič ťa nezaujíma a nemáš v sebe to nadšenie, ako kedysi. Ak cítiš, že v ničom nevidíš zmysel a nič ťa nenapĺňa, je to znak depresie, ktorý ti dáva jasne najavo, že niečo nie je v poriadku.

zdroj: pexels.com

4, Úzkosť. Prestávaš mať záujem o sociálny život a najradšej tráviš čas sama. Taktiež sa vyhýbaš obchodným centrám alebo akéhokoľvek kontaktu s verejnosťou. Taktiež môžu prísť návaly paniky, potenie sa, nepravidelný dych a búšenie srdca.

5, Nervozita. Si oveľa viac netrpezlivejšia a veľmi rýchlo sa vieš nahnevať. Tie veci, ktoré ťa predtým absolútne nezaujímali, sú odrazu veľmi chaotické a pre teba veľmi negatívne. Všimneš si to aj tak, že ti ľudia často hovoria, že si príliš negatívna a hovoríš len o zlých veciach.

6, Izolovanie sa. Keď sme v depresii, len málokedy máme náladu na druhých ľudí a často sa izolujeme. Taktiež myšlienka na trávenie času s inými ľuďmi je takmer neznesiteľná. Je iróniou, že jedna z najlepších vecí, ktoré môžeš urobiť na zvládanie depresie, je to, že začneš tráviť čas s ľuďmi, ktorých máš rada a ktorých si vážiš.

7, Malé sebavedomie a sebaľútosť. Jeden z najčastejších príznakov depresie je samoľútosť a nízke sebavedomie. Ľudia, ktorí majú depresiu, sú nahnevaní, izolovaní a veľmi im chýba sebavedomie. Taktiež môžu veľmi rýchlo spadnúť do depresie a pocitu sebaľútosti.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.