Pexels/Andrea Piacquadio

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pravidelné preventívne prehliadky by si nemala podceňovať. Môžu odhaliť napríklad aj ochorenie HPV vírusom, ktoré je nebezpečnejšie, než si možno myslíš. V organizme ho môžeš mať dlhší čas, pričom sa vôbec ani neprejaví. Vedela si o tom, že toto ochorenie nepostihuje iba ženy?

HPV vírus (ľudský papilomavírus) je v súčasnosti rýchlo sa šíriaca se*uálne prenosná infekcia. Podľa štatistík sa s vírusom minimálne raz za život stretne 80 % populácie. Je pre neho charakteristické to, že napáda kožu a sliznicu ľudských buniek. Je vysoko nákazlivý, no v mnohých prípadoch sa nákaza dlho nijako neprejaví. U niektorých žien a mužov sa môže ohlásiť vo forme bradavíc na vonkajších a neskôr aj na vnútorných častiach pohlavných orgánov.

Zdokumentovaných je viac než 150 typov HPV vírusu, pričom z pohľadu ľudského zdravia predstavuje problém asi 40 z nich. Niektoré sú vysokorizikové (typ 16 a 18) – spôsobujú rakovinu.

Ako sa vírus prenáša

„HPV vírus sa prenáša orálnym, va*inálnym alebo análnym se*om. Že sme nakazení, si bez špeciálneho vyšetrenia v rámci preventívnej prehliadky u gynekológa, respektíve urológa, zrejme ani nevšimneme, pretože vírus je bezpríznakový. V organizme však medzitým pomaly napáda bunky epitelu, až nakoniec zmení ich DNA a vznikajú rakovinotvorné bunky,“ vysvetľuje MUDr. Eva Žďárská.

Čo sa deje, ak si infikovaná

Vírus napáda tkanivá najskôr geni*álu, čo sa prejaví vznikom bradavíc. Neskôr môže preniknúť hlbšie do organizmu a spôsobiť rakovinu krčka maternice, pe*isu či análneho otvoru. Od infikovania sa vírusom po vznik nádoru môže prejsť 10 až 15 rokov.

„Zákernosť HPV vírusu je v tom, že v pokročilom štádiu sa dajú liečiť len jeho prejavy,“ upozorňuje gynekologička. Vírus HPV v tele zostáva aj po preliečení, takže po liečbe napríklad genitálnych bradavíc môže vzniknúť opakovaná infekcia.

Pri prevencii aj liečbe sú dôležité pravidelné prehliadky u odborného lekára a posilňovanie imunity. „V desiatkach klinických a experimentálnych štúdií bolo dokázané, že mikronizovaný betaglukán z hlivy ustricovej podporuje imunitné bunky organizmu, prostredníctvom ktorých pomáha riešiť zápaly, vplýva na mykózy, prejavy a priebeh ochorení spôsobených HPV vírusom a čiastočne upravuje aj menštruačný cyklus,“ potvrdzuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures. Organizmus so silným a správne fungujúcim imunitným systémom lepšie zvládne aj nákazu HPV vírusom.

Prevencia

„Okrem chráneného pohlavného styku a se*uálnej zdržanlivosti je jedinou prevenciou tohto ochorenia očkovanie,“ prízvukuje MUDr. E. Žďárská. Vakcína proti HPV má najvyššiu účinnosť pri aplikácii pred prvým pohlavným stykom, preto sa odporúča od veku 12 rokov.

Očkovať sa však dá aj neskôr. Náklady na očkovanie hradia zdravotné poisťovne buď v plnej sume (pri očkovaní detí a mládeže), alebo čiastočne. O výške úhrady sa informuj u svojho všeobecného lekára alebo špecialistu (gynekológ, urológ), alebo v poisťovni.

Čo by si mala vedieť o HPV?

  • muži sú v rovnakom ohrození ako ženy;
  • účinnou prevenciou je očkovanie, posilňovanie imunity a se*uálna zdržanlivosť;
  • vakcína proti HPV má najvyššiu účinnosť pri aplikácii pred prvým stykom (očkuje sa od 12. roku života alebo kedykoľvek potom);
  • HPV je v súčasnosti najčastejšia se*uálne prenosná infekcia, až 80 % populácie sa s vírusom aspoň raz za život stretne;
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje pre rýchlosť šírenia nákazy HPV za závažnejší než epidémiu HIV;
  • očkovanie má zmysel, aj keď už se*uálne žiješ.

Viac z kategórieLife