Na lásku nie je nikdy skoro a už vôbec nie neskoro. Existuje však najlepší čas na to vydať sa? V ktorom životnom období je na to človek najlepšie pripravený? Všeobecne sa hovorí, že ideálne je to vtedy, ak má človek 30-tku na krku. Pýtaš sa prečo? 

Koľko vzťahov človek zažije, kým nájde toho pravého? Áno, niektorí majú to šťastie a áno povedia svojej prvej láske. Takýmto ľuďom môžeme v dobrom závidieť. No vo väčšine prípadov si musíme prejsť aj „skúšobnými“ vzťahmi, kým nájdeme skutočnú lásku. Prvé a nevinné lásky zažívame počas základnej školy, prvé ozajstné vzťahy už počas strednej školy. Hľadáme človeka, s ktorým nám bude dobre. A aj keď ho nájdeme, možno po mesiacoch a možno po rokoch si povieme zbohom.

Rozchádzame sa, pretože s časom nerastie do hĺbky iba náš vzťah, ale aj my. Dospievame ďalej aj dlho po tom, čo nám je 18. Hľadáme si vlastné cesty životom – prácu, ktorá nás bude baviť, koníčky, ktoré nás budú napĺňať. Čo chceme v živote zažiť? Kam ísť? Je naším cieľom užiť si život alebo túžime čím skôr po vlastnej rodine? To všetko sú veci, na ktoré môže mať náš partner úplne iné názory.

Rovnako tak môžeš mať aj po dlhom čase randenia pocit, že od vzťahu očakávaš niečo iné. Že chceš mať po boku chlapa, ktorý sa správa trocha inak. Že nechceš upadnúť do stereotypu, ktorí ťa nebaví. Že sa jednoducho vidíš niekde úplne inde. A tak sa končia niektoré vzťahy, aby k nám mohol prísť niekto, kto viac zapadne k našim predstavám a hodnotám. Tieto vzťahy nám ukážu, čo skutočne chceme a čo nie.

Akú dlhú dobu potrebuje človek, aby prišiel na to, kam chce smerovať ako osobnosť a ako vyzerá vzťah, ktorý pre neho skutočne funguje? Je to práve niekoľko tých rokov, kým bude tá 30-tka na krku. Nie, nemusíš na ňu čakať, kým ju zazrieš v kalendári, aby si sa mohla vydávať. Iba si nechaj čas na to, aby si našla v dospelosti samú seba. Aby si našla niekoho, koho budeš chcieť mať po svojom boku aj vtedy, keď si zložíš z očí ružové okuliare.

To všetko však neznamená, že robíš chybu, ak sa vydáš skôr. Každý človek robí veci tak, ako ich cíti. Avšak, ak ešte nie si vydatá a závidíš svojim kamarátkám, naozaj to robiť nemusíš. Uži si svoju slobodu, venuj sa svojmu rozvoju a aj rozvoju tvojmu vzťahu, z ktorého môže byť skutočne dlhodobé a šťastné manželstvo. Lebo čím viac času máte na to spoznávať sa, tým istejšia budeš v deň, keď sa prvýkrát podpíšeš jeho priezviskom.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.