Svadba je obrad, ktorý vykonávajú dvaja zaľúbenci za účelom vyššieho záväzku. Niekto o tom môže snívať celý život a už vopred vie, aké šaty si vyberie a kde sa to bude celé odohrávať. Ak nepatríš medzi tieto osoby, nerob si z toho veľkú hlavu. Je to tvoje slobodné rozhodnutie a nemôžu ťa do toho nútiť. Portál Thinking humanity, Best Life a The Spruce uviedli dôvody, kvôli ktorým by si sa rozhodne nemala vydávať.

Každý v tvojom okolí sa vydáva

Väčšina tvojich kamarátok sú zasnúbené, ale tvojmu prstenníku stále niečo chýba. Lenže tebe nie. Ak nevnímaš svadbu, ako nevyhnutnosť vzťahu, nemusíš sa do nej hnať iba kvôli spoločnosti, v ktorej sa nachádzaš. Ignoruj všetky posmešky. To, že necítiš potrebu vyznávať sa neznamená, že „zostaneš na ocot“. Je to každého slobodné rozhodnutie a vôbec nemusíš počúvať svoje okolie.

Myslíš, že si už nemáš z čoho vyberať

Naozaj by si sa chcela vydať za niekoho, pri kom to vôbec nemá iskru? Sem-tam môžete mať pekné chvíle, ale vnútorne vieš, že to nie je pravé orechové. Neplánuj svadbu, keď si myslíš, že už „nič lepšie nenájdeš“. Neuspokoj sa s niečím menším. Zaslúžiš si viac, preto nerob žiadne zúfale kroky. Radšej buď single, než by si sa mala ocitnúť v manželstve, z ktorého sa časom stane veľké trápenie bez iskry.

Nepotrebuješ si potvrdiť svoju lásku

Keď nechceš byť stredobodom pozornosti a prostredníctvom tradície každému ukázať, ako veľmi sa s tvojou polovičkou ľúbite, nerob to. Prečo by si mala? Nie si povinná nikomu nič vysvetľovať a vy viete najlepšie, čo k sebe cítite. Hoci je svadba prekrásny obrad, nie je pre každého. Ak už vopred vieš, že sa nechceš vydávať, nevyčítaj si to. Máš nárok na život podľa vlastných pravidiel a rozhodnutí.

Svadba ti nepridá hodnotu do života

Niektorí ľudia snívajú o svadbe, pretože to považujú za životný úspech. Ak už teraz vieš, že jeden večer v bielych šatách by ti do života nedal žiadnu pridanú hodnotu, nemusíš sa vydávať. Zrejme máš inak nastavené priority a nechceš sa vystavovať nekonečnému plánovaniu, stresu a pozornosti. Možno už máš jeden vážny záväzok – so svojou prácou alebo s čímkoľvek iným, čo naozaj miluješ.

Nevydávaj sa, ak necítiš, že si so správnou osobou

Nezhody k partnerstvu patria, ale nemali by byť na dennej báze. Namiesto rozumného a milého dialógu by ste na seba špliechali iba uštipačné poznámky a v manželstve by to nebolo o nič ľahšie. A možno spolu nedokážete ani viesť domácnosť. Jeden z vás prísne šetrí a druhý rozhadzuje peniaze, pretože „žijeme iba raz“. Aj na týchto rozdieloch sa dá pracovať, ale otázne je, čo cítiš ty. Tvoja intuícia ti vždy správne napovie.

Tlak rodičov

Ako by povedala staršia generácia: „Žijeme v inej dobe.“ Po jednej stránke je to určite pravda, ale čo je na tom tak zlé, ak nepotrebuješ nutne dodržiavať všetky tradície? Nevydávaj sa kvôli očakávaniam druhých. To, že sa tvoji rodičia dávno zobrali a stále sú manželia, neznamená, že tak musíš učiniť aj ty. Tvoja mama sa rozhodovala medzi áno/nie. Ty len popremýšľaj, či tomu vôbec dáš šancu. Nerob to kvôli tlaku okolia, vykonaj tak iba z lásky k tvojej polovičke.

Zdroj: Thinking humanity, Best Life a The Spruce

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.