Niektoré etapy sú príjemné, iné menej…

Či už prežívate prvú, druhú alebo akúkoľvek inú lásku, isté je, že celý jej priebeh bude mať 5 štádií. Teda, samozrejme, ak v niektorom z nich neuviaznete – to však neveští nič dobré. Každý zdravý a trvácny vzťah, ktorý charakterizuje pevná a oddaná láska, si musí prejsť týmito 5 štádiami.

#1 Zamilovanie sa

Jednoznačne jedna z najkrajších fáz, ktorú poznáme zo všetkých romantických filmov či románov. Nazýva sa aj “fázou závislosti” a charakteristická je silným emočným i fyzickým prepojením s naším novým partnerom.

Naše telo je v tejto fáze zaplavené hormónmi ako oxytocín, dopamín či fenyletylamín, ktorých nadmerné vyplavovanie do tela spôsobuje, že sa cítime skutočne ako opojení. Pre toto štádium je charakteristická eufória a tzv. “fatálna láska”.

Partnera považujeme za dokonalú bytosť a väčšinou prehliadame akékoľvek nedostatky. Cítime sa bezpečne a bezhlavo zamilovane. Trvanie tejto fázy je samozrejme závislé od páru, no jej štandardná dĺžka sa pohybuje v rozmedzí od 2 mesiacov do 2 rokov.

instagram.com/alyssmnxphoto

#2 Stret s realitou

Samozrejme nič nie je dokonalé, tobôž nie vo vzťahoch, čo sa prejaví vo fáze číslo dva, ktorá sa nazýva aj “fázou dezilúzie”.

Po prvotnom očarovaní partnerom sa začíname sústreďovať na jeho nedostatky a na vzájomné rozdiely. Obrovská láska, ktorú sme pociťovali, môže byť vystriedaná sklamaním či hnevom. Zároveň ide o fázu, kedy sa partneri veľmi často pokúšajú jeden druhého navzájom zmeniť “na svoj obraz”.

Niektoré páry ostávajú v tomto štádiu uviaznuté roky, iné túto fázu neustoja a nakoniec sa rozídu. Ak však použijete svoje komunikačné zručnosti, naučíte sa robiť kompromisy a utriedite si priority, môžete sa spolu prepracovať do ďalšej fázy.

#3 Stabilita

Ako sa hovorí, po každej búrke vyjde slnko a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Ak ste ustáli prvú veľkú krízu, ktorá mohla trvať niekoľko týždňov, ale i niekoľko rokov, odmenou za vašu trpezlivosť vám bude fáza stability.

Ide o štádium, kedy ste prijali svoje vzájomné rozdiely a už viac nemáte potrebu jeden druhého meniť. Stanovili ste si jasné hranice, ktoré s rešpektom dodržiavate. V tomto prípade už ide o lásku, ktorá je skutočná a trvácna. Nemilujete už totiž len ilúziu, ale skutočnú osobu, aj so všetkými jej chybami.

Aj táto fáza však so sebou môže priniesť isté problémy. Stabilitu začnú viaceré páry po istom čase vnímať ako nudu či stereotyp. Viacerí ľudia zatúžia v tomto období po “oživení” a zacnie sa im po fáze číslo jeden. To veľakrát speje k nevere – či už jednorazovej alebo opakovanej.

#4 Fáza trvalého záväzku

Ak sa partneri rozhodnú, že chcú vo vzťahu vytrvať, v tejto fáze si uvedomia silu svojho prepojenia. Vnímajú, že hoci sa navzájom nepotrebujú (uvedomujú si svoju samostatnosť), sú spolu preto, že spolu byť chcú, pretože vzťah, ktorý majú, je mimoriadne vzácny.

Štvrtá fáza je zároveň etapou, v ktorej sa mnohé páry rozhodnú, že svoju lásku spečatia sobášom. Veria, že našli osobu, s ktorou chcú prežiť zvyšok svojho života.

pexels.com

#5 Fáza ustálenosti

Posledná fáza, v ktorej má väčšina párov tendenciu stráviť celé roky. Ide o štádium, ktoré sa nazýva aj “štádiom spoločnej tvorby”. Dvojica tu často vytvára nejaké silné a trvácne prepojenie – či už ide o založenie rodiny alebo o rozbehnutie nejakého veľkého projektu.

Aj tu je však dôležité mať na pamäti, že aj v tejto fáze je priam nevyhnutné pokračovať v práci na vzťahu a investovať dostatok času i energie na objavovanie nových či utužovanie starých vášní.

zdroj: psych2go

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.