Audrey Hepburn, narodená v roku 1929 je chronicky známa najmä ako Holly Golightly z hviezdneho filmu Raňajky u Tiffanyho. Čo však o nej možno nevieme a mali by sme?

Ikona filmového a módneho priemyslu sa narodila do aristokratickej rodiny v Belgicku. Detstvo nemala ľahké a len ťažko by sa dalo prirovnať k životu dnešných detí. V šiestich rokoch, rok po tom, čo sa presťahovali s rodinou do Anglicka, ju opustil otec a nechal ju a jej matku napospas druhej svetovej vojne, čo považovala za jeden z najtraumatickejších zážitkov jej života.

Neskôr sa presťahovali do Holandska, kde mladučká Audrey už vtedy pomáhala holandskému odboju ako informátorka, pričom často riskovala aj svoj život a mnohokrát nemala čo vložiť do úst. Odmalička chcela byť baletnou tanečnicou a peniaze vyzbierané za svoje vystúpenia počas štúdia na konzervatóriu darovala rebelom bojujúcim proti nacistickej okupácii. Ako šestnásťročná dokonca pomáhala v holandských odbojových nemocniciach ako pomocná zdravotná sestra.

tumblr

everythingaudrey.com

Vzhľadom na to, že kvôli svojej výške nemohla napredovať v balete, sa počas štúdia začala venovala modelingu, ktorý naštartoval jej hereckú kariéru. V roku 1951 skúsila šťastie v Spojených štátoch a okamžite získala úlohy vo filmoch ako Roman Holiday, za ktorú získala aj cenu Oscara, Funny Face, Sabrina a mnoho iných, vrátane ikonických Raňajok u Tiffanyho. Okrem sošky Oscara získala aj Zlatý glóbus, ocenenie Grammy a ďalšie.

biography

express.co.uk

Audrey Hepburn je vo všeobecnosti považovaná za jednu z najpôvabnejších žien dvadsiateho storočia, no za jej krásnym výzorom sa skrýva mnoho utrpenia. Napriek všetkým nepriazňam osudu, vrátane dvoch rozvodov a štyroch potratov si vždy zachovala tvár pravej dámy, kultivovanej, no zároveň temperamentnej.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

Mala nespochybniteľný vkus a štýl, pod ktorý sa podpísal aj jej osobný stylista Hubert de Givenchy. Jeho tvorbu Audrey reprezentovala počas celého svojho pôsobenia. Plynule hovorila piatimi jazykmi a sama seba považovala za intelektuálku. Bola ženská spôsobom, akým bolo len málo hollywoodskych herečiek. Mala rada extravaganciu nielen v móde, ale aj v životnom štýle. Priznajme si, nie každý má srnku ako domáce zvieratko a chodí s ňou nakupovať. Posledné roky svojho života strávila cestovaním po svete ako dobročinná veľvyslankyňa UNICEFu a propagovala nepriaznivé životné podmienky detí v krajinách tretieho sveta, za čo získala taktiež mnoho ocenení.

biography1

gettyimages.com

Audrey sa v mojich očiach chopila úlohy ženy správnym spôsobom. Dokázala byť ženská, pôvabná a sexy bez toho, aby sa obnažovala a vulgárnym spôsobom na seba upozorňovala. Jej osobnosť, charizma a spôsoby spravili celú prácu za ňu. Využila všetok svoj potenciál, aby mala úroveň, štýl, eleganciu a zároveň emancipáciu. Jej osobnosť a intelektuálna stránka bola nesporne rovnako inšpirujúca, ako krásny a nežný vzhľad.

U žien v dvadsiatom prvom storočí sa však oveľa častejšie stretávam s prehnanou snahou ukázať sa a vynikať na úkor akejkoľvek sebaúcty a zachovania jedinečnosti. Neuvedomujú si, že v každej z nás drieme kúsok Audrey. Neuvedomujú si, že nepotrebujú twerkovať v bare okolo chlapa so zlatou reťazou, aby upútali pozornosť.

Napriek tomu, že táto inšpirujúca dáma zomrela v roku 1993, jej idea ženskej podstaty žije dodnes. Pevne verím, že bude mnoho z nás motivovať a čoskoro si svet uvedomí, čo je na žene naozaj hodnotné.

Komentáre