Zamyslené dievča
Unsplash/Gian Cescon

Určite sa už aj tebe stalo, že ti niekto dával návod ako máš žiť svoj život. Vôbec nešlo o rodičov, kamarátku alebo blízke okolie. Išlo skôr o ľudí, ktorí ťa vôbec nepoznali. Možno spolužiaci, trollovia v komentároch na Facebooku či Instagrame alebo sa z teba proste iba smiali okoloidúci. 

štyri dievčatá sa smejú
zdroj: Unsplash/elevatebeer

Práca ako príklad

Presne to sa deje aj novinárom. Nie je im príjemné, keď ich niekto súdi v komentároch pod článkom iba podľa toho, čo napíšu. Ten človek nevie, aká je za tým dlhá a náročná cesta.

Športoví odborníci sú z rovnakého súdka. Fanúšikovia úspechu na tribúnach za televízorom bliakajú a súdia hokejistov či futbalistov. Čo keby si si obula kopačky a vybehla na trávnik ty? Urobili by si dieru do sveta? Asi by to nebolo o nič lepšie. A určite by si predviedli ešte menej, ako športovci, ktorí denno-denne a odmalička makajú na ihriskách. Nuž, nebudeme si klamať. Taká je pravda.

fanúšikovia na futbale
zdroj: Unsplash/ Jimmy Conover

A presne tieto príklady môžeme pretaviť aj do našich súkromných životov. Ohováranie je nepekná vec. Nikto predsa nemá dôvod súdiť. A ak si dospelá, ani rodičia by nemali. Môžu ti poradiť a povedať svoj názor na danú vec, no to je tak všetko.

Nemáš na to právo

Ak si sa pohádala s kamarátkou a začala si ju očierňovať, nemáš na to právo. Možno ste sa poznali nejaký ten čas, no ani zďaleka určite nie tak dlho, aby si ju mohla začať súdiť a vymýšľať si veci, ktoré ani nemusia byť pravdivé.

dve dievčatá sa smejú
zdroj: Unsplash/dsan_nowsay

Hovorí sa: „Nesúď knihu podľa obalu.“ V tomto prípade je to veľká pravda. Nemôžeš predsa súdiť niekoho iba podľa toho, ako vyzerá. Predstav si to. Ideš po ulici, pozrieš sa na človeka, ktorý vyzerá zvláštne a ihneď sa mu začneš smiať, no nevieš, čo za jeho vzhľadom stojí. Možno je to príbeh, ktorý by ťa chytil za srdce a keby si ho vedela už predtým, sama by si si dala facku.

Ďalšia vec, ktorá sa ti stala prvýkrát na strednej či vysokej škole. Prišla si pred triedu a spoločne so spolužiakmi ste čakali na vyučujúceho, ktorý vám otvorí učebňu. Ten však neprichádzal a tak si si mala možnosť dôkladne prezrieť spolužiakov. Vôbec si ich nepoznala, videla si ich prvýkrát a hneď si si pomyslela napríklad „tá bude namyslená“, „to nebude partia pre mňa, lebo je príliš tichá“ alebo „ona či on sa mi nepáči“.

dve dievčatá si robia fotku
zdroj: Unsplash/Gian Cescon

A potom sa ti možno stalo, že si tieto spolužiačky spoznala a zapáčili sa ti. Našla si si k nim cestu, začala si si s nimi rozumieť a našla si v nich kúsok seba.

Predtým, ako teda začneš niekoho súdiť, mala by si sa zamyslieť nad dôsledkami. Môžeš danému človeku ublížiť, poškodiť jeho povesť alebo úplne zle odhadnúť. Nikdy, ale nikdy v živote sa nad nikoho nepovyšuj a nesúď. A jedným z dôvodov je aj to, že sa ti to môže vrátiť stonásobne.

Viac z kategórieLife