unsplash.com

Všetci si myslia, že mať vzťah je niečo, čo keď získame, sme automaticky šťastní a o polku starostí ľahší. Lebo vraj budeme na problémy dvaja. To je síce pravda, ale mať vzťah vyžaduje rovnako veľa úsilia a snahy, ako ktorákoľvek oblasť nášho života.

Byť vo vzťahu nestačí

Tak isto, ako keď sa rozhodneme, že sa naučíme variť alebo tancovať, je to aj s rozhodnutím vstúpiť do záväzku. Vyberieme si nejaký kurz varenia alebo španielčiny a postupne zvyšujeme našu úroveň. Rozhodne to nepríde len tak, prirodzene, že jeden deň varíme špagety a na ďalší deň vieme pripraviť štvorchodovú večeru a lá „français repas“.

Na vzťahu treba pracovať od začiatku, prehlbovať puto a nemyslieť si, že začatím vzťahu sme „za vodou“. Nie sme. Sme iba na začiatku. Tak ako sme si  vybrali práve ten kurz, na ktorý sa ideme učiť, či je to keramika, jazyk alebo záhradkarčenie, tak sme si vybrali aj náš vzťah. A keďže sa na kurzy prichádzame učiť nové schopnosti, alebo teda zlepšovať tie, čo už máme, rovnako do vzťahu prichádzame zväčšovať nielen našu, ale aj partnerovu úroveň.

zdroj: unsplash.com

Každodenná práca

Kurz môžeme prestať navštevovať, takže sa naše schopnosti prestanú vyvíjať. Rovnako v práci, prestaneme bojovať a snažiť sa a naša pozícia klesne, pretože na sebe už nepracujeme. Na vzťahu treba pracovať každý deň. Je veľa výskumov, že fáza zamilovanosti opadne po niekoľkých mesiacoch a s ňou nám opadnú aj ružové okuliare.

Láska je každodenné rozhodnutie. A práve v tejto fáze veľa vzťahov zlyháva, lebo žijú ideou „veď sme spolu už dlho, už sme zabehnutí, načo by sme sa snažili“. A aj títo ľudia sa snažia, len si to možno tak neuvedomujú, ale už len to, že sa ráno zobudíme a napriek všetkým chybám, ktoré už po skončení opojenia zamilovanosti vidíme, sa rozhodneme svojho partnera milovať, je práca na vzťahu.

zdroj: unsplash.com

Tolerancia a rešpekt

Veľmi sa mi páčila myšlienka jedného českého vzťahového terapeuta, že láska je aj tolerancia, že náš partner si vytláča zubnú pastu uprostred, nie „od kraja“. Žiť s niekým, je o vzájomnej tolerancii a rešpekte. Ženy, ktoré majú chlapov, pochopia, o čom práve píšem. Tak isto aj muži, ktorí minimálne raz do mesiaca znášajú našu náladovosť, nerozhodnosť, žiarlivosť a podobné „nedostatky“.

Verte mi, že láska a vzťah nie sú len tak a treba na nich dennodenne pracovať. A každý, kto vzťah má, nemá vôbec „menej problémov“, ako sa to prezentuje. Problémy má rovnaké, len má pri sebe spriaznenú dušu, ktorá ho v riešení podporí, to je pravda. Ale aj vzťah stojí veľa trpezlivosti, učenia a práce na sebe.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating