bylinky na nachladnutie

Počas jesenného obdobia, kedy vzduchom lieta len chlad a choroba, je potrebné zvýšiť imunitu pomocou vitamínov. Ale keď ťa už dostihne to jesenné nachladnutie, prinášame ti pár tipov, vďaka ktorým ti bylinky zaručia vyliečiť sa oveľa rýchlejšie.

Bylinky, ktoré ti ponúka sama príroda, sú najúčinnejším liekom proti všetkým druhom chorôb. Prinášame ti pár tipov, ako môžeš bylinky pripraviť aj doma.

bylinky na nachladnutie
zdroj: Pexels/lil artsy

Ruža šípková

Po našom „šípky” sú jedny z najznámejších liečivých plodov. Nie je to doslova bylinka, ale tieto červené bobuľky sú ozaj veľmi liečivé. Mali by sa zbierať v septembri, ale veľa ľudí odporúča šípky pozbierať až po prvých mrazoch, vtedy vraj majú najviac živín.

Môžeš ich jesť aj surové, majú v sebe veľa vitamínu C a podporujú aj imunitný systém. Alebo ich vylož na pekáč a nechaj ich prirodzene uschnúť a potom si z nich môžeš pripraviť čaj.

Pŕhľava

Veľa z nás ju pozná pod pojmom žihľava. Bylinkári ju zvyknú zbierať až na jar, no pozor, na jar sa zbierajú len pŕhľavové lístky, na jeseň sa zbierajú korene, ktoré obsahujú vysokú dávku železa i vitamínu C.

Slúžia na čistenie krvi a majú dezinfekčné účinky. Taktiež si z nich dokážeš urobiť výluh na vlasy, korene tejto rastlinky totižto zabraňujú vypadávaniu vlasov.

bylinky na nachladnutie
zdroj: Pexels/Dids

Lopúch väčší

Pri lopúchu sa tiež jedná len o korene. Tie sa vykopávajú takmer v zime, na konci novembra a tiež len korene mladých rastliniek – staré rastliny majú korene už zdrevenené.

Výluh z týchto koreňov ti zaručí odplavenie toxínov z tela, čiže rýchlejšie uzdravenie. Pomáha aj pri problémoch s močovými cestami. Na vonkajšie použitie ho môžeš vmasírovať do vlasov, pre silnejšie a lesklejšie vlásky.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife