Pexels/Tima Miroshnichenko

Nezáleží na tom, či si veľkou milovníčkou kníh a nevieš si bez nich predstaviť svoju chvíľu relaxu alebo si niečo prečítaš tak jedenkrát ročne. Existujú totiž také diela, ktoré by si aspoň raz za život mala prečítať každá z nás. Bez ohľadu na to, aký žáner preferuje. Ide o knihy, z ktorých si máme čo vziať do života. Dajú nám ponaučenie, prinútia nás premýšľať, otvoria oči, šokujú, ale aj chytia za srdce.

Týchto 7 titulov si musíš na svojom zozname prečítaných odškrtnúť!

Malý princ

Klasika, ktorá bude v tvojej hlave znieť zakaždým inak. Môžeš si ju prečítať aj viackrát za život a stále si z nej vezmeš niečo nové. Príbeh Malého Princa od Antoinea De Saint-Exupéryho ti ukáže, kde sa skrýva dobro a zmysel života, na ktorý počas dospievania pomaly zabúdame. Láska a priateľstvo sú očami malého dieťaťa tak čisté a úprimné, že si ich zamilujú všetci.

Mengeleho dievča

Poďme od rozprávky o dobre k realite, ktorá sa podobala skôr peklu na zemi, no na ktorú netreba zabúdať. Mengeleho dievča je skutočný príbeh Violy Stern Fischerovej, Slovenky, ktorá prežila 4 koncentračné tábory. Tá vyrozprávala reportérke Veronike Homolovej Tóthovej svoj životný príbeh o láske, nádeji, odvahe, a najmä krutej realite vtedajšej doby. Je pripomienkou toho, že už nič také nesmieme dopustiť.

Anna Karenina

Ruský román z 19. storočia od spisovateľa L. N. Tolstoja, je klasikou, ktorá nikdy nevyjde z módy. Príbeh opisuje život a osud Anny, ktorá je súčasťou petrohradskej šľachty a žije v nudnom aristokratickom manželstve. Až do chvíle, keď sa zamiluje do mladého dôstojníka. Vtedajšie časy však takúto zakázanú lásku neakceptovali. A tak sa začína boj o lásku i moc.

Jedz, modli sa a miluj

Meno Elizabeth Gilbertová nezabudne snáď žiadna žena, ktorá sa ocitla pred rázcestím svojho života a práve táto kniha jej pomohla zmeniť veci okolo seba. A najmä seba a vlastné vnímanie života a udalostí v ňom. Pri tomto čítaní sa nie len zabavíš, ale mnohokrát aj zamyslíš nad tým, na čom ti v skutočnosti záleží. Ver, že táto kniha ti otvorí oči v mnohých smeroch.

Denník Anny Frankovej

Opäť tu máme jeden tip z doby, na ktorú by najradšej ľudstvo zabudlo, no je našou súčasťou a musíme si ju pripomínať, aby sme sa z toho poučili. Príbeh Anny je prepisom jej denníka, do ktorého si zapisovala nie len udalosti „všedných“ dní, ale aj vzťahy v rodine a najmä to, aké to bolo žiť v strachu a v úkryte, aby si spoločne zachránili život. Nikto z nás by si niečo podobné asi nevedel predstaviť.

Lolita

Láska so sebou môže prinášať aj hriech. Presne o tom je príbeh tohto románu o nevhodnom vzťahu od Vladimira Nabokova, ktorý patrí k najlepším dielam literatúry 20. storočia. Je mužskou spoveďou o tom, aké ľahké je podľahnúť vášni a ako sa môžu veci skomplikovať, keď nás ovládne túžba. A tiež pripomienkou toho, že bez vetra sa ani lístok nepohne.

Ženy, ktoré behali s vlkmi

Kniha od autorky menom Clarissa Pinkola Estés, pomáha ženám nájsť svoju stratenú silu a podstatu vďaka rozprávkam a skutočným príbehom. Je to o tom, aby sme našli, poznali svoju dušu a pochopili vlastnú psychiku. Ak ťa zaujíma práve rozvoj v tejto oblasti, toto bude pre teba akousi Bibliou.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife