Filmy, ktoré rozpútali tanečné šialenstvo vznikli zatiaľ len v zahraničí. Aj Slovensko sa však už bude môcť konečne popýšiť prvou tanečnou novinkou, ktorá divákov podľa tvorcov nenechá divákov nečinne sedieť. Film BACKSTAGE bude mať premiéru 15. marca a už teraz sa o ňom hovorí, že je to najočakávanejší film roka. Tanečná horúčka sa blíži.

Podľa choreografa filmu Miňa Kereša, aj tanec má na Slovensku svoje miesto a ľudia pozitívne reagujú na talentovaných ľudí, ktorí zasvätili svoj život tomuto umeniu. ,,Som presvedčený, že práve takýchto tanečníkov máme v našom filme – dali do toho všetko a sú to vlastne priekopníci, ktorí si zaslúžia podporu. Možno pár rokov dozadu by sa skutočnosť, že diváci si pôjdu pozrieť slovenský film do kina, a ešte k tomu tanečný, zdala viac ako šialená. V poslednom období sa ale našťastie slovenským filmom darí, čo mňa osobne veľmi teší. A my sme sa naozaj snažili dať do toho všetko, aj schopnosti, aj srdce”, uvádza Miňo Kereš.

V úlohách členov streetovej tanečnej skupiny West Coast Crew sa predstavia  Tony Porucha (Buddy), Mária Havranová (Mary) a ďalší členovia známej tanečnej skupiny The Pastels, ale i Ondrej Hraška, ktorý si zahrá úlohu tajomného Huga. My z redakcie ho odporúčame podporiť a čekovať. Dátum jeho premiéry 15.marca.

Vítajte na instagrame prvého slovenského tanečného filmu! 🎉📽

A post shared by Backstage Film (@backstagefilm) on

Tanec bol, je a vždy bude  prejavom kolektívu, súčasťou a spolutvorcom spoločenského života. Silu tanca si vo filmovom priemysle začali uvedomovať v Hollywoode už začiatkom 30.rokoch minulého storočia, kedy legendárny Fred Astaire natočil sériu nezabudnuteľných tanečných sérií, ako napríklad Dancing Lady, Swing time, Melodie Brodwaye a mnoho ďalších. My sme si pre Vás však pripravili TOP 5 filmov, ktorými sa  do povedomia divákov dostal už spomínaný HIP- HOP. Všetko to začalo v Amerike.  Tak poďme na to, a pekne postupne.

 

  1. The Breakin ( Tanec ulice,1984)

Breakin sa môže nazývať prvým tanečným filmom svojho druhu. Natáčal sa v Los Angeles v Californi, presne tam, kde vznikol Popping a Locking. Hrajú v ňom najväčšie legendy pouličného tanca ako Popping Pete Solomon, brat Sama zakladateľa štýlu Electric boogaloo, Popping Taco – tanečník Michaela Jacksona, Boogaloo Shrimp a samozrejme Shabba-doo, člen prvej tanečnej skupiny The Lockers. Shabba mal pôvodne robiť len choreografiu do tohto filmu, ale prišiel tak originálne oblečený, že urobil na producentov veľký dojem a okamžite ho angažovali na hlavnú rolu.

zdroj: TS Backstage

  1. You got served

You Got Served je americká tanečná dráma z roku 2004 napísaná a režírovaná Chrisom Stokesom. Hudobný film, v ktorom účinkuje rada osobností amerického hiphopu ako Omarion Grandberry, Marques Houston, Lil‘ Kim a ďalší rozpráva o dvojici kamarátov, ktorí by si chceli otvoriť nahrávacie štúdio. Elgin a David však majú konkurentov, ktorí ich vyzvú na súboj. Musí vytvoriť jedinečné vystúpenie, teraz im ide o všetko.

zdroj: TS Backstage

  1. Step up (Let´s dance, 2006)

Film Step up, po slovensky Let´s dance (áno, ani my nerozumieme zámer prekladu ) je americký, romantický, tanečný film režírovaný Annou Fltecher. Tyler Gage (Channing Tatum) je rebel na zlej strane Baltimoru, ktorý má však sen, že sa jedného dňa odtiaľ dostane. Nora (Jenna Dewan) je prvotriedna primabalerína, ktorá navštevuje v Baltimore ultra-elitnú Marylandskú školu umenia a jediná vec, ktorá stojí v ceste jej jasne žiarivej budúcnosti, je nájsť skvelého tanečného partnera pre svoje vystúpenie. Keď sa Tyler kvôli problémom so zákonom dostane do Marylandskej školy umenia na verejne prospešné práce, je pre všetkých len drzým outsiderom. Jeho tanečné nadanie sa však nezaprie a Nora zistí, že v tomto drsnom chalanovi je niečo viac. Film mal až taký úspech, že sa vytvorili aj ďalších 5 filmových sérií.

zdroj: TS Backstage

  1. Stomp the Yard (2007)

Stopm the Yard je americká tanečná dráma režírovaná Sylvainom Whitom. Mladý, prvotriedny breakový tanečník, prezývaný DJ nedokáže počas pouličných bojov zabrániť smrti svojho brata. Opúšťa predmestie v Los Angeles a vycestuje do Atlantiku, kde nastúpi na univerzitu Truth University. Tu sa oboznámi s netradičnou disciplínou „steppingem“, v ktorej sa miešajú prvky hip-hopu a stepu. Na univerzite medzi sebou súperia dve skupiny „steppingu“, z ktorých jedna (Vlci) už sedem rokov honosí titul národného šampióna. DJ sa pripojí k Zemtám, aby pomohol prelomiť nadvládu Vlkov a vyzdvihnúť nad hlavu víťaznú trofej.

 

zdroj: TS Backstage

  1. Battle of the Year (2013)

Film režírovaný Bensonom Leenom je založený na ocenenom dokumentárnom filme Planet B-boy  z roku 2007. Battle  of the Year je pre tanečníkov breakdance niečo ako olympiáda. Na tomto turnaji sa každý rok stretnú tí najlepší z najlepších, avšak žiadna americká skupina nevyhrala už pätnásť rokov. Preto sa losangeleský hiphopový magnát a bývalý b-boy rozhodne, že je na čase vrátiť USA na vrchol a najme kedysi schopného trénera, aby zostavil hviezdny tím. Blake má iba tri mesiace na to, aby dal dohromady dvanásť talentovaných jedincov, ktorí spolu dokážu spolupracovať a dotiahnu to až vysnívanému titulu.

zdroj: TS Backstage

TS Backstage

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.