unsplash.com

Od detstva sme boli  obklopení obrazom lásky, ktorá mala vždy zázračnú podobu. V rozprávkach a romantických príbehoch sme boli presviedčaní o dokonalosti lásky a nevyhnutnosti happy enduA potom prišiel skutočný život so všetkými nečakanými príhodami a príbehmi, ktoré by nevymysleli ani najlepší scenáristi. Jedno prekvapenie za druhým. Prekvapenia, na ktoré nás nikto nepripravil a teraz stojíme pre nimi, zmätení a tak trochu stratení a musíme sa s nimi popasovať.

Ako to, že nikto nevravel o kompromisoch, o rozdielnych povahách partnerov, o odlišných predstavách o živote, o hádkach a o bežných každodenných záležitostiach?

Láska ako z filmu?

Vo filmoch pár vždy prekoná jeden veľký problém a potom je všetko v poriadku. Navždy (alebo minimálne do ďalšieho pokračovania). V živote je to ale trošku inak. Ak má vzťah naozaj fungovať, je potrebné na ňom pracovať. Je to ako starať sa o rastlinu. Ak jej je venovaná pozornosť a správna starostlivosť, ak  má podmienky, aby rástla a zosilnela, nakoniec zakvitne.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Dokonalosť neexistuje

Ako nikto z nás nie je dokonalý, ani vzťah logicky dokonalý byť nemôže. Každý má chyby a tie sa budú odrážať v spoločnom fungovaní, budú sa dopĺňať alebo budú škrípať. A tu prichádza priestor pre komunikáciu, kompromisy a rozhodnutia.

Ani samotná láska nie je dokonalá, aj keď má k dokonalosti asi najbližšie. Môže byť neskutočne silná. Môžeme sa s jej pomocou popasovať s tým, čo život prinesie. Brať do úvahy dobré, aj zlé, lebo to ide vždy ruka v ruke. Môžeme vôbec od seba oddeliť tieto dva prepojené elementy vzťahov? Tvoria celok života, ľudskej povahy, ale aj lásky. Na misky váh vzťahu preto treba klásť na jednu stranu všetko dobré a na druhú stranu „zlé“ skúsenosti, zážitky, vlastnosti a udalosti, aby sme zachovali rovnováhu fungovania. Postupne triedime, čo život prinesie a zvažujeme.

Maličkosti dochutia vzťah

Láska, to nie sú len veľké, okázalé a nezabudnuteľné gestá. Tie sú vzácne,  neprežívame ich často, ale o to intenzívnejšie a preto majú svoje čaro. Ale potom sú tu každodenné drobné radosti a maličkosti, ktoré stoja za pozornosť. Bozk na čelo, objatie, spoločný smiech…Tieto drobnosti často prehliadame, ale sú to práve ony, ktoré dotvárajú vzťahy a dodávajú im hĺbku. Ako korenie dochutí jedlo, tieto maličkosti oživujú vzťahy a preto nie sú zanedbateľné, ako by sa mohlo zdať. Sú zárukou spokojnosti.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Keď sa všetko mení, ale city ostávajú

Každý človek a teda aj vzťah sa mení pod vplyvom uplynulých dní a skúseností. To je súčasťou vývoja nielen osobnosti, ale aj vzťahu. Tam, kde posun a vývoj chýba a nahradila ich stagnácia, nebude niečo v poriadku. Len so zmenou sa môžeme zlepšovať. A tieto zmeny sa dotýkajú samozrejme aj vzťahov, kde je niekedy ťažké sa s nimi popasovať. Alebo na druhej strane sa zmeny dejú pomaly, postupne a človek ich nevníma na každodennej báze. Pri obhliadnutí späť však zistí, koľko sa zmenilo. Život prináša neustále zmeny v každej oblasti, preto nemôžeme ani od vzťahu očakávať jeden nemenný happy end, ako to býva vo filmoch. Ako spieva Jennifer Lopez v jednej zo svojich piesní: „Nič neostalo rovnaké, ale moje city sa nezmenili.

Dobré aj zlé v rovnováhe

Obraz o vzťahoch, ktorý sme mali k dispozícii ako deti nastavil očakávania smerom, ktorý môže byť nesplniteľný a nereálny. Ak premýšľame o vzťahu, o jeho význame a o tom, či stojí za to zaň bojovať, treba sa na chvíľu vžiť do pozície bohyne spravodlivosti, na váhy poukladať dobré aj zlé a so zaviazanými očami sa nechať viesť srdcom a intuíciou.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife