Väčšina žien neustále rieši, ako schudnúť. O to viac v tomto období, kedy sa blíži leto a budeme vystavovať svoje telo v plavkách. Nepochybne ti v tom môže pomôcť cvičenie, pričom inšpiráciu nájdeš aj vo videách na YouTube. Okrem toho je veľmi dôležité zamerať sa na stravu. Ak by si si chcela vytvoriť jedálniček na mieru, certifikovaný výživový poradca Martin Masár nám poskytol niekoľko užitočných tipov. Určite si pozri aj jeho web Okom chemika, kde nájdeš množstvo prospešných informácií.

Ak sa ti nechce utrácať desiatky až stovky eur za jedálniček na mieru, ktorý niektorí poradcovia a tréneri vôbec neprispôsobujú konkrétnym potrebám klientov, môžeš sa na to pozrieť aj ty sama. Nie je to taká veda, ako by si si možno myslela.

Martin nám poskytol niekoľko základných zásad, ktoré platia pri zostavovaní jedálnička pre redukciu hmotnosti. „V prvom rade je dôležité, aby celková energetická hodnota daného jedálnička bola nižšia, ako je celkový energetický výdaj konkrétneho človeka. Iba tak je totižto možné vytvoriť kalorický deficit, ktorý je podstatou chudnutia. Logicky to teda bude u každého človeka vyzerať inak, keďže každý vedieme iný životný štýl, máme rozdielne množstvo fyzickej aktivity za deň a teda aj rozdielny energetický výdaj,“ prezradil na úvod.

Čo by mal obsahovať ideálny jedálniček na mieru?

Podľa slov výživového poradcu by mal jedálniček obsahovať dostatok bielkovín, ovocia, zeleniny a vlákniny. Dostatok bielkovín minimalizuje stratu svalov pri chudnutí. Taktiež zabezpečí optimálnu regeneráciu, a po ich konzumácii budeš dlhšie sýta.

„Množstvo bielkovín sa bude líšiť najmä od fyzickej aktivity jedinca, pričom u tých aktívnejších možno rátať s vyšším príjmom bielkovín, napríklad 2 g na kilogram telesnej hmotnosti. Nájdeme ich v potravinách ako sú mäso, vajcia, mliečne výrobky, syry, ryby, ale aj niektoré druhy strukovín,“ odporúča Martin.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

1 2 3
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.