Pexels/Artem Beliaikin

Je viac ako pravdepodobné, že každá z nás zažila vo svojom živote strach o niečo. V tú chvíľu sa ťa jednoducho zmocnil a premohol. Spočiatku si tomu nevenovala pozornosť, no on sa potom objavil znova.

Strach sa v našom živote dokáže objaviť za rôznych okolností a i jeho podoby sa odlišujú. U niektorej odíde tak rýchlo ako prišiel, iné sa s ním zas nedokážu vysporiadať aj celé roky. Samozrejme, že nie vždy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, v mnohých prípadoch ho zvládneš prekonať aj sama. Ako na to? 

Venuj mu pozornosť

Dôležité je jeho dokonalé poznanie a zistenie príčin, ktoré ho spôsobujú. Každá z nás môže mať strach z úplne iných vecí alebo situácií a preto, ak ťa už „prepadne“, snaž sa čo najviac zistiť odkiaľ vlastne pramení. Pokiaľ mu nebudeš venovať pozornosť a zaoberať sa tým, čo ho spôsobuje, nepohneš sa ďaleko.

Pracuj s ním

Strach sa nás v poväčšine prípadov dokáže zmocniť a ty sa musíš snažiť o to, aby si mu to nedovolila. Nevyhýbaj sa mu, práve naopak. Snaž sa s ním pracovať aj takým tréningom. Zameraj sa priamo na vec alebo situáciu, ktorá ti ho vyvoláva a aj vtedy, ak už nastala. Ak tak učiníš, dostaví sa častokrát zistenie, že si sa ho až tak obávať nemusela. Predstavy sú často horšie ako samotná skutočnosť.

Neutekaj pred ním

Ak si sa mu dokázala postaviť z očí do očí, snaž sa zostať pokojná. Dopraj si niekoľko minút na oddych a relax, pomôže ti aj hlboké a pomalé dýchanie alebo chvíľková meditácia. Zameraj sa svojou mysľou na niečo úplne iné – krajšie. Aj v takej chvíli môžeš dospieť k zisteniu, že sa ti podarilo ho prekonať a naozaj to až tak „nebolelo“. Uvidíš sama, že sa budeš cítiť komfortnejšie a nabudúce budeš brať podobnú situáciu s väčším nadhľadom.

Omnoho horšie je nevenovať mu pozornosť. Prijmi ho. Ak sa ho učíš prekonávať a pracovať s ním, budeš na seba naozaj hrdá. Dopraj si zaň niečo, čo ti spraví radosť a poteš samu seba, že si to takto perfektne zvládla.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife