Každý z nás sa so svojimi problémami vyrovnáva po svojom. Niekto to potrebuje riešiť zoči-voči, iní si to zas nechávajú všetko pre seba a ďalšou skupinkou sú ľudia, ktorí sú celé dni nervózni a podráždení. Ak do tejto skupiny patrí aj tvoj partner, je dôležité, aby si ho podporovala a bola mu oporou.

Muži môžu byť nervózni z viacerých dôvodov. Majú problémy v práci, majú zdravotné problémy, niečo im prestalo fungovať alebo musia zvládnuť náročnú skúšku. Taktiež môže ísť o problémy vo vzťahu.

Ak len bezducho chodia po byte, odvrknú ti na všetko, čo im povieš a celkovo cítiš tú nervozitu, ktorá z nich vyžaruje, je veľmi dôležité, ako sa zachováš.

V žiadnom prípade neprilievaj olej do ohňa a nezačni na partnera útočiť, že sa ti nevenuje a podobne. Posledné, čo chlap v takejto chvíli potrebuje, je ďalší nátlak aj z tvojej strany. Mohlo by ho to doviesť do ďalšieho rozrušenia a v niektorých prípadoch aj do rozzúrenia. A keďže ty budeš v tej chvíli najbližšie, svoje problémy by si mohol vybiť práve na tebe. V tej chvíli by nedokázal triezvo uvažovať.

Namiesto toho sa správaj pokojne a snaž sa ho pochopiť. Nepoužívaj útočný tón reči, ale radšej milý, tichší a pokojný. Svojimi slovami ho možno trochu upokojíš. Skús mu ponúknuť riešenie alebo sa nenápadne skús opýtať, čo konkrétne ho trápi.

Ak sa ti nebude chcieť zdôveriť, rešpektuj ho a daj tomu čas. Najskôr to musí spracovať sám v sebe, až neskôr bude schopný o tom hovoriť.

Niektorí muži sa radšej zakuklia do seba a chcú byť sami. Tiež by si to mala rešpektovať a dopriať v tej chvíli partnerovi vlastný priestor. Ide o chvíľkovú záležitosť, ktorá pominie. Ak by k tomu jeho nervozita predsa nesmerovala, možno bude najlepšie, ak vyhľadá aj odbornú pomoc.

Veľa chlapov takéto niečo síce odmieta, no netreba podceniť starostlivosť o svoje duševné zdravie. Inak by to mohlo dopadnúť ešte horšie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.