Od najkrajších sviatkov roka nás delí krátky čas a Vianoce nám čoskoro skutočne zaklopú na dvere. Mnohým z nás ich čaro už teraz pripomínajú vône čerstvo upečených medovníčkov či všakovakých iných dobrôt. V našich domovoch sa každým dňom rozsvieti stromček, množstvo iných vianočných dekorácií a na adventnom venci nám taktiež horí v poradí ďalšia svieca.

Predovšetkým my, ženy, premýšľame takmer každým dňom intenzívnejšie nad tým, aby boli spoločné vianočné chvíle v kruhu našich najbližších čo najkrajšie a tiež, aby na štedrovečernom stole nič nechýbalo.

Zamyslela si sa však už nad tým ako počas tohtoročných sviatkov prestrieš stôl? V prípade, že ešte stále nemáš v tomto smere jasno, rady ťa inšpirujeme. Veríme, že vykúzliš pre svojich najmilších krásny a pôsobivý sviatočný stôl.

Ako dekorovať slávnostný stôl?

Každá vianočná dekorácia si zaslúži na sviatočnom stole čestné miesto, a preto by mala mať vždy jasnú štruktúru. Ich symetrické usporiadanie na stole zaistí, že sa tak členovia rodiny budú sústrediť na to najpodstatnejšie na ňom. Nie je ním nič iné ako jedlo a obzvlášť, ak sa v priebehu večera objaví v niekoľkých chodoch.

Dôležité je dbať na to, aby si v rámci slávnostného vzhľadu stola ako celku nepoužila veľa farieb. Ideál sú dve. Dosiahneš tak decentný a elegantný dojem. Staviť môžeš napríklad na zlato-bielu alebo červeno-bielu farebnú kombináciu. V jednoduchosti je krása, preto slávnostný stôl môže byť aj v jednej farebnej línii.

Červeno-biela dekorácia

Táto farebná kombinácia navodí vždy dokonalú atmosféru Vianoc. Pridať môžeš pokojne i závesné dekorácie, adventné vence, sviečky či rôzne vianočné doplnky. Servítky môžu byť jednofarebné alebo s motívom. V prípade viacerých chodov, ktoré k štedrovečernému prestieraniu patria, je potrebné správne naaranžovať taniere, príbory a poháre podľa základných pravidiel.

Zlato-biela dekorácia

Nie je pravidlom, že vianočný stôl musí byť v červeno bielom ladení. Sviatočnú atmosféru dosiahneš napríklad aj kombináciou bielej a zlatej farby, ktorá dodá slávnostnému stolu pompéznosť a eleganciu. Pridať môžeš opäť vianočné dekorácie vo farbe, prípadne ich doplniť voňavým ihličím či adventným vencom.

Biela dekorácia

V jednoduchosti je krása. Ak bude tvoj vianočný stôl ladený v jednej farebnej línii, doplnený o prírodniny alebo iný typ vianočných dekorácií, určite tým nič nepokazíš. Práve naopak, stôl bude pôsobiť čisto a spoločne so svojimi blízkymi sa budete cítiť ako v snehobielej krajine, ktorá k Vianociam jednoznačne patrí.

 

 

Čierna dekorácia

Aj čiernu radíme k elegancii. Sú medzi nami aj také, ktoré sa rozhodnú práve pre túto netradičnú farbu štedrovečerného stola. Ak ju doplníš o biele alebo zlaté farebné dekorácie, vianočný stôl dostane ten správny šmrnc.

Akú farebnú dekoráciu stola si zvolíš počas tohtoročných sviatkov Vianoc ty? Budeme rady, ak sa s nami o ten svoj podelíš fotkou alebo komentárom na našej Facebookovej stránke.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.