Predstav si: v jednej ruke držíš šálku vynikajúcej horúcej kávy, v druhej ruke rozčítanú knihu a popritom sleduješ okolie v príjemnej kaviarni niekde ďaleko od domova. Máš čas na seba a svoje voľné chvíle. Presne takto si predstavujem chvíľu s knihou, ktorá má názov „Kaviareň v Kodani“.

Táto kniha ma zaujala predovšetkým obálkou a názvom (áno, občas knihu hodnotím aj podľa obálky). Vianočné obdobie ma zlákalo touto novinkou a koniec koncov som celkom rada, že táto oddychovka prešla mojimi rukami.

Príbeh je venovaný mladej PR manažérke Katie, ktorá túži po povýšení, a aj keď sa jej nepodarí získať ho v očakávaný čas, nič nenecháva na náhodu a nový ponúkaný projekt berie všetkými desiatimi. Hygge – to je jej vstupenka na vysnívané miesto a tak sa vrhá do hľadania informácií, aby svojho dánskeho klienta Larsa presvedčila, že práve ich agentúra je tá, ktorá mu pomôže pri otváraní nového obchodného domu v Londýne.

Dej sa najprv odohráva v Londýne, tam sa postupne zoznamujeme s hlavnými postavami – novinármi, ktorí majú na starosti po návrate napísať články a dopomôcť tak otvoreniu novému obchodnému domu a preniesť hygge do londýnskeho prostredia. Neskôr sa celá partia presúva do Kodane, kde ich už čaká týždenná cesta po spoznávaní tak ospevovaného škandinávskeho životného štýlu. Nie však všetci z tímu sú nadšení tejto ceste a tak musí Katie čeliť ťažkej skúške. Zvládne päť dní so šiestimi novinármi kdesi v cudzej krajine? Navyše, ak s jedným z tímu nezačala dobre už v Londýne a ťahá sa to celú pracovnú cestu.

Kniha je písaná ľahkým, oddychovým štýlom, ktorý v tebe prebudí túžbu zbaliť si batoh a odísť niekam na pár dní spoznať nové miesta. Mne osobne sa veľmi páčila časť príbehu, ktorá sa odohrávala v Kodani. Detailný opis kaviarne vo mne zanechal príjemný pocit, ktorý ma prinútil dať si teplé ponožky a zaliezť pod deku so šálkou čaju alebo kávy.

Myslím, že ak siahneš po tejto knihe, či už ako darček pre blízkeho alebo pre seba, určite neurobíš chybu. Aspoň na malú chvíľu sa prenesieš niekam, kde ľudia pred naháňaním sa za peniazmi, dávajú prednosť pohodliu domova s príjemným rodinným posedením.

 

Elis 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.