Koľkokrát sa ti už stalo, že si zaspávala (prípadne si už spala), no snívalo sa ti že padáš? Myklo tebou a vytrhlo ťa to zo spánku. Portály Medical News Today a Healthline opísali, čo tento jav spôsobuje.

Jav, kedy nami počas spánku trhne, sa nazýva „hypnic jerk“. Často je sprevádzaný vizuálnymi predstavami. Sníva sa ti, že napríklad padáš zo schodov alebo z útesu. Pri menších zášklboch si môžeš predstavovať, že si zle stúpila na schod a posledný si vynechala.

Tieto trhnutia v spánku sú bežné. Možno budeš prekvapená, no pravidelne sa s nimi stretáva až 70 % ľudí. Niekedy ide o menší zášklb, počas ktorého sa ani neprebudíš. Okrem typického myknutia a sna môžeš mať počas tohto zážitku aj zrýchlené dýchanie, rýchlejší tlkot srdca a môžeš sa viac potiť.

zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Hypnic jerk však nie je považovaný za poruchu či chorobu, Ide o prirodzený jav, s ktorými sa stretávame. Čo všetko ho môže spúšťať? Najčastejšie ide o pocity úzkosti a stresu. Zášklby sú bežné aj v prípade, ak tesne pred cvičením podáš zvýšený telesný výkon v podobe cvičenia alebo to preženieš s kofeínom a nikotínom.

Tvoje telo môže mať problém uvoľniť sa a tebe bude zaspávanie trvať príliš dlho. Práve v týchto chvíľach sa môže trhnutie dostaviť najčastejšie.

Ak by si sa mu chcela vyhnúť a predísť nepríjemnému prebudeniu, skús dodržiavať nasledovné zásady:

  • tesne pred spaním by si nemala cvičiť;
  • vo večerných hodinách obmedz kávu, čaj, čokoládu, alkohol a tiež cigarety;
  • pred spaním sa nepozeraj na televízor, počítač či mobil – modré svetlo znižuje kvalitu zaspávania a spánku;
  • vytvor si svoju spánkovú rutinu a snaž sa chodievať do postele v rovnaký čas.

V prípade, ak by sa hypnic jerk objavoval až príliš často, nebolo by na škodu vyhľadať aj lekársku pomoc. Môže to značiť rôzne poruchy a je lepšie, keď ich odhalíš skôr.

Zdroj: Medical News Today & Healthline

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.