Mladí ľudia a hlavne tínedžeri si často myslia, že všetko okolo nich je samozrejmosť a všetko, čo chcú, dostanú naservírované na striebornom podnose. Ako však roky plynú, ja sama som si uvedomila, ako veľmi som sa mýlila.

Ak už máš 20, 25 či viac rokoch a napríklad si sa už od rodičov osamostatnila, určite si na to prišla aj ty sama. Život ani zďaleka nebýva taký jednoduchý a my by sme si mali vážiť viac nielen seba, ale predovšetkým všetko okolo. Kým kedysi sme niečo brali ako samozrejmosť, dnes to môže všetko veľmi ľahko zmiznúť.

Rodina

Rodinu by si si mala vážiť úplne najviac. Dnes tu ešte sú, zajtra už nemusia. Skús si len na chvíľu predstaviť takúto situáciu. Neľutovala by si, že si s nimi netrávila viac času, že si im nehovorila ako ich máš rada? Ak už bývaš sama, určite ti až potom došlo, čo všetko pre teba a pre celú domácnosť musela mamina robiť.

zdroj: Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Dom sa sám nepovysáva, riad sa sám neumyje, ani obed sa sám od seba nespraví. A koľkokrát sa tvoja mama sťažovala, že nestíha? Určite bolo vždy všetko hotové a ty si sa ani nenazdala ako, pretože si vtedy riešila úplne iné veci. Ešte je však čas zmeniť to. Skús so svojimi blízkymi tráviť viac času, zavolaj im, keď ti začnú chýbať. Jednoducho buď viac vďačná za to, že ich máš, pretože nie každý má také isté šťastie.

Peniaze

Kedysi si dostávala vreckové, dnes sa o seba musíš postarať sama. Aj ty si hneď zistila, že to nie je prechádzka ružovou záhradou a ľahšie bolo ukázať rodičom na nejakú vec, ktorú ti kúpili? Ako nám vždy v detstve hovorili, peniaze nerastú na strome. A veruže nerastú. Nájsť si dobre platenú prácu, v ktorej budeš navyše spokojná a šťastná, býva niekedy naozaj zložité, no dá sa to.

Predstav si na všetkých ľudí bez domova, prípadne na rodiny s minimálnymi príjmami, keď si budeš kupovať novú kabelku. Asi tridsiatu v poradí. Naozaj je pre teba taká dôležitá? S peniazmi sa dá narábať aj lepšie, môžeš si ich odložiť a vlastne by si to mala robiť, ak nerobíš. Vždy musíš mať nejakú rezervu, pretože nikdy nevieš, kedy ju budeš potrebovať.

Priatelia

Na škole si bola možno hviezdou a každý sa s tebou chcel kamarátiť. Keď si chcela ísť vonku, vždy si mala s kým. Ako však starneme, všetci odídu na školy, do práce, založia si vlastné rodiny a podobne. A ty si možno zrazu ostala sama, pretože všetky tie kamarátstva boli len plytké a nemali dlhú trvácnosť.

Dnes už viem, že je lepšie mať jedného či dvoch pravých priateľov, než dvadsiatich obyčajných. Na tých by si sa nemohla kedykoľvek spoľahnúť a zavolať im aj o polnoci, že sa niečo stalo. Ak máš takýchto skutočných priateľov, v prvom rade buď za nich vďačná. A staraj sa o nich, aby si ich nestratila. Teraz už nie je také jednoduché nájsť úžasného človeka.

zdroj: Photo by Adrienn from Pexels

Príroda

Ako deti či študenti sme sa len málokedy zamýšľali nad prírodou. Každý rok sme absolvovali povinnú jazdu v podobu Dňa Zeme, no len pár ľudí si možno uvedomovalo jeho pravý význam. Väčšina to brala tak, že sa nemusí učiť a je deň voľna.

Prírodu by si však určite nemala brať ako samozrejmosť. Veď určite z každej strany sama počúvaš, ako sa všetko zhoršuje, predovšetkým čo sa odpadu týka. Dnes počúvame o recyklácii, zero waste živote, slow fashion a podobne. Daj tomu šancu a minimálne to vyskúšaj. Príroda sa ti naozaj poďakuje.

Čas

Ako deti sme mali času habadej. Ak si dospelá žena, určite si už prišla na to, že je niekedy veľmi náročné stíhať prácu a starostlivosť o domácnosť (alebo už aj deti) a mať ešte aj kopec času na svoje koníčky a záľuby. Koľkokrát si si už povedala, že by si chcela, aby mal deň aspoň o 2-3 hodinky viac, aby si naozaj stihla všetko, čo chceš?

Kedysi sme čas veľmi neriešili, mali sme oveľa menej povinností a celý deň sme sa mohli doslova len flákať a nič nerobiť. Ak si teda ešte mladšia, túto chybu neurob tak, ako sme ju urobili my. Svoj čas využi naplno a už teraz sa začni venovať svojim koníčkom a rob veci, ktoré možno iní tvoji rovesníci nerobia. Uvidíš, že o pár rokov sa nám za to poďakuješ.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.