zdravý vzťah

Vzťah je vždy o dvoch ľuďoch, ktorí sa snažia žiť spolu, vychádzať a napredovať v živote nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Je dôležité, aby partneri spolu rástli. Naučili sa spoločne fungovať a prispôsobili sa potrebám či pocitom toho druhého. Nie je to len o láske, ale aj túžbe pracovať vašom zväzku, aby mal perspektívu do budúcnosti. Pomôcť mu môže aj posúvanie vlastných hraníc.

Každý z nás má určité predispozície, ktoré sú buď vrodené alebo získané od rodičov. Tvoj partner bol však vychovaný v inom prostredí a inými ľuďmi, ktorí vnímali svet možno tak trochu inak ako tí tvoji. Preto je vo vzťahu potrebné budovať svoje vlastné návyky a občas potlačiť ego, hrdosť a naučené veci od rodičov.

Posúvanie vlastných hraníc, rast a učenie sa. To je základ zdravého vzťahu, ktorý bude mať perspektívu aj do budúcnosti. Prispôsobujeme sa životu a osudu, ktorý nás zasiahne, keď to najmenej čakáme a to platí aj v partnerskom zväzku.

učenie sa
zdroj: unsplash/Josh Felise jfelise

Vzťah je potrebné budovať, nie udržiavať v stereotype. Nikto totižto nie je rovnaký, aký bol pred desiatimi rokmi. Toto sú 2 veci, ktoré vás s partnerom v dlhodobom vzťahu neminú a ak ich navzájom zvládnete, bude silnejší.

Učenie sa nových vecí

Každý z nás vo svojom živote napreduje inak. Iná je oblasť, v ktorej sa vzdeláva, pracuje, iné je aj tempo a možno samotné štúdium. Nejde však o školu. Dôležité je, aby obidvaja partneri chceli v budúcnosti rásť a učiť sa novým veciam. Ak jeden zastane na mieste a prestane sa zdokonaľovať, prestane mať ciele, môže sa stať, že sa nielen svojou mysľou, ale aj nastavením a pohľadom na život vaše cesty rozídu.

Učíme sa celý život. Základné vzdelanie nám dala škola. Neskôr to už musí byť v záujme jednotlivca. Ak sa jeden z páru vzdeláva napríklad v nejakej odbornej sfére, druhý musí začať rásť s ním, aj keď nepriamo. Nemusíš začať čítať knihy, ak sa tvoj partner venuje medicíne. Stačí, ak sa o tom budete spolu rozprávať. Ak sa nestanete len partnermi po intímnej stránke, ale aj ľuďmi, ktorí vedia komunikovať, odovzdať si informácie a zaujímavosti zo života.

Vzťah
zdroj: Unsplash/Мария Волк

Správanie sa k sebe navzájom

Každý používame svoj vzorec správania a vnímame rôzne situácie či názory inak ako tá druhá osoba. Dôležité je navzájom komunikovať a snažiť sa poraziť naučené správanie od rodičov či naše povahové črty. Vzťah potrebuje kompromisy a to platí aj v partnerskom smere.

Napríklad ak žena kritizuje svojho muža a on znáša kritiku zle, na jednej strane je potrebné, aby partnerka prehodnotila svoje správanie, svoju intonáciu, ale aj slová, ktorými svoj názor povie. Na strane druhej je potrebné, aby si aj chlap uvedomil, že správne podaná kritika nie je zlá, ale môže ho posunúť dopredu a naučiť ho niečo nové.

Vzťah je zložitý proces a beh na dlhú trať. Ak však zvládnete všetko, čo vám život hodí pod nohy, budete silnejší a odolnejší. Rásť musíš ako osoba, ale aj ako partner či partnerka. Len tak budeš lepším človekom a zároveň lepšou partnerkou.

Ak ale tvoríte pár niekoľko rokov, prípadne ste sa už aj vzali, možno ti niekedy napadne, ako zmysluplne tráviť spoločné večery. V našom nedávnom článku nájdeš 10+ tipov pre dlhoročné páry, ako zmysluplne tráviť spoločné chvíle. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating