medium.com

Ak si milovníčka starých románov, odohrávajúcich sa na prelome 19. až 20. storočia… ak taktiež obľubuješ gotické romány so záhadnými prvkami a chýba ti v dnešnom svete gavalierstvo i dlhé nočné debaty o ničom a predsa niečom… alebo by si len rada obohatila svoju dušu o nejaký ten poriadny príbeh, ktorý má skutočnú hĺbku a až tak veľmi sa o ňom, bohužiaľ, nehovorí v tejto uponáhľanej dobe. Tak, prosím, zbystri pozornosť!

Toto sú príbehy presne pre teba! Siahni po nich, keď ti bude krušno.

Daphne de Maurier – Rebeka

Tento román od britskej prozaičky a dramatičky Daphne de Maurier v sebe ukrýva romantickú zápletku, obohatenú o záhadu spojenú s démonickým prízrakom bývalej ženy hlavného hrdinu, pána Maxima de Wintera. Hlavná hrdinka príbehu, nesmelá a zakríknutá mladá slečna, ktorej meno sa po celý čas rozprávania nespomína, sa zaľúbi do tohto gavaliera so zlomeným srdcom a odchádza s ním do jeho rodinného sídla Manderley. Po čase zistí, že v ňom straší duch jeho bývalej ženy Rebeky. A nie je jediným, kto jej strpčuje život v novom dome. Záhadná pani Danversová Rebeku viac než zbožňovala a na novú pani manželku si nedokáže zvyknúť, a tak jej vyčíta akékoľvek príkorie, ktorého sa nedopatrením dopustí. A ako sa tak zoznamuje s krásnym, no zároveň dosť desivým a zvláštnym miestom, dochádza jej, že pán Maxim k nej zrejme nikdy nebude prechovávať také city ako k Rebeke…

John Fowles – Milenka francúzskeho poručíka

Tento pravdepodobne najznámejší román britského spisovateľa Fowlesa je milostným a zároveň psychologickým príbehom, zobrazujúcim lásku anglického džentlmena Charlesa a tajomnej ženy Sarah, o ktorej každý vie, že bola milenkou francúzskeho poručíka. Každú kapitolu sprevádza nejaký výrok spätý s viktoriánskou érou, v ktorej sa odohráva dej. Román je kvôli tomu nesmierne pútavý, pretože čitateľa sprevádza rôznymi detailmi danej doby, ktorými oplývala (pochovávanie, hystéria žien, ekonomika, lyrika…), takže je okrem iného aj poučnou sondou sveta Viktoriáncov.

David Herbert Lawrence – Milenec lady Chatterleyovej   

Predstaviteľ literárneho modernizmu, opäť anglický spisovateľ, Lawrence rozpráva milostný príbeh o fyzickom vzťahu medzi ženou z vyššej spoločnosti Connie a prostým mužom, hájnikom Mellorsom. Connie je pripútaná k urodzenému, avšak za vojny zmrzačenému Cliffordovi, ku ktorému už nepociťuje žiadny cit, pretože je impotent a nedokáže ju uspokojiť. V príbehu je explicitne vykreslený milostný akt medzi ňou a hájnikom, kvôli ktorému sa román v danej dobe dosť preslávil. Autor sa tak stal tzv. apoštolom novej lásky, pretože otvorene vykreslil ľúbostný akt a vášnivú polemiku v kontraste viktoriánskeho pokrytectva.

Jane Austen – Emma   

Anglická spisovateľka Austenová je nesmierne obľúbenou autorkou mnohých žien, avšak jej romantický román Emma nie je natoľko ospevovaný ako jeho predchodcovia Pýcha a predsudok či Rozum a cit. V tomto románe vytvorila autorka v Emme ambicióznu a emancipovanú hrdinku, ktorá v danej dobe vyčnievala z davu. Nechýba jej dobré srdce a časom zistí, kde hľadať v živote pravé hodnoty. Je totiž prehnane sebavedomou a keďže je aj dosť bohatá, má isté maniere a naivnosť, ktorá ju brzdí v sebarozvoji.

Wilkie Collins – Žena v bielom

Ďalší britský spisovateľ, jeden zo zakladateľov detektívneho žánru, Collins sa preslávil najmä týmto detektívnym románom s romantickými i záhadnými prvkami. Príbeh je vyrozprávaný formou denníka, ktorý si vedie sestra manželky a mladého učiteľa kreslenia. Vytvára ničím neprekonateľnú desivú atmosféru, plnú ranných anglických hmiel a hlbokých lesov. Učiteľ kreslenia Walter je zaľúbený do krásnej Laury a jeho jediným spojencom je jej nevlastná sestra Marian. Jedine chladnou logikou a nevierou v nadprirodzené zásahy bojujú proti Laurinmu zločinnému mužovi a jeho priateľovi. Tajomná žena v bielom a láska mladých milencov, ktorým nie je dopriate – tak jednoducho by sa dal zhrnúť duch tejto starej, avšak neustále aktuálnej knižky.

. 👤 “This is the story of what a woman’s patience can endure, and of what a man’s resolution can achieve.” ~ The Woman in White by Wilkie Collins 1860 ~ 👤 The Woman in White was, apparently, “the first best-selling Victorian sensation novel, sparking off a huge trend in the fiction of the time with its compulsive fascinating narrative” and influenced today’s culture in the genres of crime, mystery and suspense. 👤 The story is based on a real-life 18th century case of the wrongful incarceration of a wife in a lunatic asylum and is currently running as a tv series on the BBC in the UK with the second episode airing tonight. . 👤 I haven’t read the book (yet!) but my daughter did as part of her English Lit degree in Uni and I remember taking her to see the musical version by Andrew Lloyd-Webber in the West End in London. It was pretty dire, and closed not long after, so I have been hoping for better things from the television series! . 👤 I love this striking cover design by #nathanburtondesign as part of the #almaclassics range and have a couple of other books in the series. . 👤 Have you read the book/seen the musical/ watched the first tv programme? . 👤

A post shared by Kathryn (@_the_book_bug_) on

Johannes Mario Simmel – Láska je len slovo

Na záver rakúsky spisovateľ Simmel a jeho, o niečo novší, rozsiahly román o veľkej tragickej láske, ktorý by si mala prečítať každá romantická či ubolená duša. Rozprávač príbehu, mladík Oliver je synom milionára a túži vyrozprávať pravdu o svojej nenávisti k otcovi a o svojej veľkej láske k Verene, pre ktorú je „láska len slovo“. Verena je od neho o jedenásť rokov staršia a plná skepsy. Vydatá za chladného bankára, s Oliverom prežíva najväčšiu lásku svojho života.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife