Instagram/film_denicekmodernihofotra, Instagram/vita.ramba

32-ročná Tereza Ramba patrí k najvyťaženejším mladým herečkám českej scény. Nesústreďuje sa však len na domácu scénu. Zahrala si aj v britskom seriáli Borgia či americkom seriáli The Missing. Hrala vo viac než 30 filmoch a seriáloch.

Najnovšie sa na ňu môžeš tešiť v českej komédii Denník moderného fotra, kde si spolu s Jiřím Mádlom takto filmovo zažili, aké je to stať sa neplánovane rodičmi. Jiří si dokonca skúsil byť otcom na materskej dovolenke.

Po viac ako desiatich rokoch – od natáčania filmu Peklo s princeznou sa táto dvojica opäť spolu stretla pre kamerami v hlavných úlohách. Čo mnohí možno nevedia, v súkromí sú veľmi dobrí a blízki kamaráti. Podľa Terezy to Jirka s deťmi vážne vie a o tom sa môžeš presvedčiť aj v najnovšom filme.

Už si videla trailer? Dostane ťa svojím prevedením, no aj vtipnými scénami zo života.

Pred nedávnom si s manželom oslávila dva roky manželstva. Aký je podľa teba kľúč k šťastnej láske?

Byť naozajstný, hovoriť spolu o veciach, čo nás trápia skôr, než narobia škodu. Byť láskavý, podporujúci a zahŕňať láskou. Láska je odpoveď a tiež voľba.

Do kín prichádza nový komediálny film Denník moderného fotra, v ktorom zohrávaš hlavnú úlohu. Prezradíš nám, čo si si pri natáčaní najviac užila?

Užila som si Jiřího. Máme na seba stále menej a menej času a síce tam bolo chvíľami až moc detí, napriek tomu sme si našli čas sa porozprávať a poriadne sa zasmiať. My sa spolu smejeme často, väčšinou na úplných blbostiach.

Ako sa vám spolupracovalo s Jiřím? Bozkáva sa dobre?

Vzhľadom na to, že Jiří je pre mňa niečo ako starší brat, bolo to pre mňa skôr traumatizujúce. (smiech) Nejako sme to obaja prežili, ale bolo to naozaj len krátke pobozkanie. Asi by ste sa museli opýtať iných žien.

Dej, ktorý sa odohráva vo filme predstavuje muža, ktorý sa stáva otcom na plný úväzok. Ako zvládal Matyáš starostlivosť o vášho syna počas natáčania? Podporuje ťa manžel vo všetkom, do čoho sa pustíš?

Matyáš je najlepší otec na svete, zvládol by to ľavou zadnou. O syna sa skôr bijeme a na tak dlho by som mu malého rozhodne nepožičala!

Rozhodne ma podporuje. Môj muž je môj najväčší dar. Môj hrad.

zdroj: Denník moderného fotra

Častokrát býva rola matky mužmi podceňovaná. Myslíš, že by mali viacerí muži skutočne pochopiť, aké je to byť na strane ženy, a že materská nie je dovolenka?

Na to nedokážem odpovedať, môj muž tú rolu matky veľmi obdivuje a ja mám šťastie, že materstvo môžem krásne kombinovať s prácou, ktorú milujem.

Ako si zvládala kombinovať rodinný a pracovný život? Keďže máš malého synčeka asi nebolo najjednoduchšie opúšťať domov.

Nikdy som ho v podstate neopúšťala bez neho, malý jazdil všade so mnou. Sme taký kočovný tábor, ja, manžel, babičky, všetci sa striedame u syna v karavane. Keby som ho musela opúšťať, asi by som do práce nešla.

zdroj: Denník moderného fotra

Ako si sa vyrovnávala so situáciou počas Covidu-19, keď boli divadlá a štúdia zatvorené?

Je mi to až blbé takto povedať, ale ja som si moc užila ten čas s chalanmi, bola som čerstvá mamička, takže by som rovnako nikam nešla a bola som šťastná, že je Maty po ruke. Tiež som potom začala dosť točiť a vznikol náš obchodík LÁSKA JE. Takže ja som bola stále kreatívna.

Ako sa pracovalo s bábätkom na pľaci?

Deti by som na pľaci zakázala. Trhalo mi srdce, keď chceli byť napríklad s mamičkou, ale museli točiť, avšak, všetci sme našťastie prežili. (smiech)

zdroj: Denník moderného fotra

Nový film sa venuje aj výchove dieťaťa. Aké sú tvoje výchovné metódy?

Láska. Láska. Láska. Stanoviť si pevné hranice iba podľa seba, byť láskavý a milovať. Nič iné deti nepotrebujú. My s manželom vychovávame dieťa za pochodu. Vždy ale máme čas počúvať a maznať sa. Od tej doby, čo sa narodil syn, sa náš svet denne veľakrát zastaví.

Máš svoju vlastnú kolekciu oblečenia, ktorá je šitá ručne v Čechách. Najvýraznejším kúskom sú asi šaty s poetickým názvom „Šaty snov“. Kde vznikla myšlienka na tento projekt a pre koho sú tieto kúsky to určené?

Veci z Láska je nosí celá široká rodina vrátane babičiek, priateľov, detí. Sú to tie najkrajšie a najférovejšie materiály, veľa z nich vzniká lokálne naozaj od základu, a tie čo dovážame, máme preštudované krížom krážom. Na začiatku sme chceli s manželom niečo krásne, fér a vkusné pre seba a pre synčeka, aby sme ladili. Nečakali sme taký záujem.

Toto oblečenie je pre každého, kto má rád kvalitu a komfort. Napríklad Šaty snov sú navrhnuté tak, aby pristali naozaj každej žene.

Máš nejaké motto, ktorým sa riadiš? Tvoja životná filozofia.

Láska je.

Čo by si odkázala čitateľkám?

Že láska je. A nech neupratujú, radšej nech si idú pospať!

Tereze ďakujeme za rozhovor a prajeme jej veľa šťastia. 

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieRozhovory