Esenciálne i iné prírodné oleje sú v súčasnosti veľmi populárne. Kokosový, rakytníkový, ricínový, konopný, jojobový či ľanový olej, môžeme ich vymenovať pekných pár.

Jeden z nich však vyniká ešte viac. Len málo produktov hýbe kozmetickým svetom tak ako
arganový olej. Nie je to ale prekvapujúce, pretože prinavracia mladosť a je vysoko cenený.

Zložitejšia výroba

Vzácny je z viacerých dôvodov. Ten najkvalitnejší arganový olej sa lisuje zo semien plodov arganových stromov, ktoré nájdete v Maroku. Na jeden liter je potrebných 30 až 50 kilogramov plodov, a preto je drahší ako iné oleje. Vyrobí sa ho menej a jeho cena je preto vyššia. Ako sa ale hovorí, do kvality sa investovať rozhodne oplatí. Má silné antioxidačné účinky a zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky. Je jedným z olejov, ktoré obsahujú najvyššie množstvo vitamínu E, a preto je veľkým pokladom v boji s vráskami.

Arganový olej na vlasy, na tvár aj na zuby
zdroj: Shutterstock / Arganový olej patrí medzi prírodné esenciálne oleje.

Vynikajúco nahradí pleťový krém

Arganový olej má výnimočné účinky na pleť. Jeho sila tkvie v tom, že je elixírom mladosti. Jeho jedinečné zloženie ho predurčuje na to, aby nás rozmaznával každý jeden deň. Pokožku hĺbkovo hydratuje a vyživuje. Dokáže vyhladzovať vrásky a obmedziť nadmernú tvorbu kožného mazu, preto je vhodný na zrelú, zmiešanú i citlivú pleť. Je považovaný za suchý olej, preto sa rýchlo vstrebáva bez mastného filmu.

Večer si pleť dôkladne vyčistite, nastriekajte si na ňu trochu kvetovej vody a pár kvapiek oleja do nej vmasírujte. Nočný krém použiť môžete, ale nemusíte. Ráno bude pleť svieža, jemná a vypnutá.

Krajšie vlasy a pevnejšie nechty

Ako to pri olejoch býva, sú to mocní čarodejníci pri mnohých problémoch. Arganový olej na vlasy napríklad hydratuje pokožku hlavy a bojuje aj s lupinami. Vlasy sú vďaka nemu hodvábne a omnoho lesklejšie. Môže sa použiť aj ako stylingový prípravok na ich uhladenie.

Suchým, krehkým a lámavým nechtom zasa olej prinavracia pevnosť a silu. Postará sa aj o jemnú nechtovú kožtičku a nepríjemné zádery sa tak stanú minulosťou. Osvedčil sa aj pri estetických problémoch, ako sú celulitída či strie. Dá sa používať na masáž celého tela a uľavuje od bolesti chrbtice.

Článok vznikol v spolupráci s Notino.sk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.