Krásna a nadaná Aron MITU je tanečná lektorka, choreografka a tanečnica, ktorá si život bez tanca nedokáže predstaviť. Vďaka prirodzenému vzťahu k hudbe a tancu, ale tiež pravidelným tréningom doma aj v zahraničí, sa stala profesionálkou vo svojom obore. Absolvovala mnoho tanečných battlov aj s niekoľkými výhrami. Pravidelne sa vzdeláva a cestuje po svete.

Pochádzaš z Etiópie, no vyrástla si na Slovensku. Si lektorkou v Riverpark Dance School, kde máš viacero tanečných hodín. Čo ťa najviac motivuje pri tvojej práci?

Najviac ma motivuje tanec samotný, jeho rozmanitosť. Vášeň, ktorú umenie skrýva ako celok a v neposlednom rade ľudia, ktorí navštevujú moje hodiny. Energia, ktorú spolu zažívame na hodinách je neopísateľná.

zdroj: Aron MITU/Riverpark Dance School

V Riverpark Dance School máš okrem iného aj hodiny Dancehallu, Street Dancu a choreo na R´n´B. Vedela by si nám popísať, aký je medzi nimi rozdiel?

R’n’B je hodina, kde sa účastníci stretnú s krátkymi choreografiami na staré alebo nové hudobné R’n’B hity. Vkladám do nich jedinečný štýl, ale aj nové tanečné prvky, ktoré žiaci následne ľahko zúžitkujú na párty.

Streetdance je hodina s viac ako 8 tanečnými štýlmi. Je spojená s krátkym výkladom daného tanečného štýlu a krátkou variačkou.

Dancehall je moja srdcovka. Celá hodina je o Jamajke a mojom vnímaní Dancehallu. Vždy je pripravená kvalitná variačka, ktorá nasleduje po technickom výklade rôznych tanečných krokov striktne z Jamajky. Sú hodiny iba pre ženy alebo zmiešaná skupina, kde si môžu aj deti aj muži prísť zatancovať. Je to veľmi zážitková hodina.

Aký je tvoj najväčší tanečný úspech?

Tanec tvorí značnú časť môjho života. Navštívila som 2x oficiálny Dancehall kemp pod značkou profesora Dancehallu priamo v Kingston, kde som sa dozvedela veľa poznatkov o Jamajke. Učia tam výlučne Jamajskí top tanečníci a lektori. Krumping som sa učila/učím od: Tight Eyez (zakladateľa štýlu), Lokin, Poppin, Oldschool Hip-hop, Housedance: od USA lektorov/Buddha Stretch, Toni Gogo, Don Cambell, Junior Boogaloo, Caleaf Sellers aj od francúzov/Rabah. Som vďačná za to, že som sa mohla naučiť toľko poznatkov a následne ich odovzdávať ďalej. Tancovala som s hviezdami ako je Lillie McCloud Cloud/USA či vo videoklipoch zahraničných (Pitbull, Stephan Marley) a top slovenských interpretov (Majk Spirit, Ego, Tina, Celeste Buckingham, Kali…).

zdroj: Aron MITU/Riverpark Dance School

Učíš a tiež veľa cestuješ, ako teda tráviš voľný čas, ak nejaký popri všetkých svojich aktivitách máš?

Voľný čas trávim tak, že veľa meditujem a venujem sa iným druhom umenia, napr. maľovaniu. Kreativita a tvorivosť je pre umelca veľmi dôležitá.

Čo môžu zažiť ľudia na tvojich hodinách v Riverpark Dance School?

Ľudia si z hodín odnesú v prvom rade cenné skúsenosti, zážitok, nabijú sa energiou a naučia niečo nové, prípadne sa zdokonalia v tanečných variáciách s profesionálnym výkladom.

Myslíš si, že aj „tanečné drevo“ sa dokáže naučiť tancovať?

Každý sa vie naučiť tancovať, kto chce a pravidelne trénuje aj mimo tanečných hodín na sále s lektorom.

zdroj: Aron MITU/Riverpark Dance School

Veľa žien chce do leta schudnúť nejaké to kilečko. Dá sa vďaka tancu vyformovať postava?

Jasné, dá sa. Veľa závisí od človeka, od nastavenia stravy, ale tiež mysle. Ak pri tanci máte pocit šťastia, baví vás to, viete následne spáliť aj viac kalórií. Na hodinách to je niekedy poriadny zaberák a spojíte príjemné s užitočným. V Riverpark Dance School sme aktuálne rozbehli hodinu Ladies Afro Fitness, na ktorej sa na chvíľu ocitnete na pláži v slnečnom Karibiku a verte mi, že spálite veľa kalórií. Je to cvičenie spojené s tancom. Stačí len vyskúšať.

Založila si vlastný projekt Riddimdance. Povedz nám o ňom viac.

Riddim dance projekt je láska, ktorá vznikla vo mne ako úcta k rytmom. Zaoberá sa hlavne Jamajkou ako celok a tanečnými štýlmi, ktoré sú do veľkej miery ovplyvnené Afrikou.

zdroj: Aron MITU/Riverpark Dance School

Viem, že do Riverpark Dance School chodíš pravidelne na ľudové tance. Páči sa ti slovenský folklór?

Áno, chodím na kurz ľudových tancov. Veľmi ma to baví hlavne kvôli lektorom, ktorí to vedú, lebo sú to profíci a môžem sa ich na čokoľvek spýtať ohľadne slovenského folklóru, ktorý sa mi veľmi páči.

Chcela by si niečo odkázať začínajúcim tanečníkom?

Ak ste sa rozhodli tancovať, lebo Vás to napĺňa viac duševne ako fyzicky, robte to určite hlavne pre radosť, ale zachovajte tancu úctu. Ak sa chcete neskôr stať profesionálmi, makajte na sebe viac ako si myslite, že je potrebné.

 

Článok vznikol v spolupráci s Riverpark Dance School. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.