Petra Toth je talentovaná šperkárka a dizajnérka, ktorá je na slovenskom trhu už dlhší čas a ohromuje nás svojou autentickou tvorbou. Petra vo svojej tvorbe používa pôvodné slovanské ornamenty a pretvára ich do sofistikovanej súčasnej tvorby. Vychutnaj si rozhovor so sympaťáčkou, ktorá sa riadi heslom: „Človek bez úcty k tradíciám je ako strom bez koreňov, najmenší nápor ho ľahko vytrhne z podstaty“ a my v odzadu.sk sme neskutočne vďačné, že môžme robiť rozhovory so skvelými inšpiratívnými ženami, ktoré sa nebáli vystúpiť z davu a robiť niečo, čo ich napĺňa.

Priznám sa, že som veľká milovníčka módy a v momente, keď som si prezrela tvoj web petratoth.sk, som sa do tvojej tvorby zamilovala. Prezraď nám, ako si sa k tomu dostala.

Petra:  Šperky tvorím od svojich šiestich rokov. Myslím, že tvorba šperkov bola mojím osudom. Milujem tvoriť a každou ďalšou kolekciou sa snažím neustále zlepšovať a inovovať. Baví ma učiť sa a napredovať. V súčastnosti debutujeme úplne prvú kolekciu šiat, na ktorej pracujem už vyše roka.

Myslíš si, že konkurencia na trhu je pre teba príťažou alebo motiváciou? Existuje vôbec pre teba na slovenskom trhu konkurencia?

Petra: Osobne konkurenciu vôbec neriešim, určite sú na Slovensku tvorcovia, ale ich tvorbu vôbec neevidujem. Koncentrujem sa najmä na svoju dvojročnú dcéru a na tvorbu. Ale ak sa mám na chvíľu zamyslieť nad konkurenciou, sú to skôr globálne značky, ktoré so silou veľkého marketingu ovládajú trh šperkov nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo.

Z čoho čerpáš inšpiráciu pri svojej tvorbe?

Petra: Posledných 10 rokov sa programovo venujem tvorbe inšpirovanej ľudovými vzormi a folklórom. Študujem slovanskú symboliku a snažím sa naše vzory pretransformovať do súčasného sveta. Nechcem, aby moja tvorba pôsobila archaicky, chcem aby folklórne vzory v mojom podaní ožili a bol moderné a vyhľadávané.

#Mileva na Dunajskej pláži ❤️

A post shared by Petra Toth (@petratothjewellery) on

Keďže vo svojej tvorbe používaš pôvodné slovanské ornamenty, určite musíš mať vzťah k Slovensku a k našej kultúre. Čerpáš však inšpirácie aj zo zahraničia pre svoju tvorbu?

Petra: K Slovensku mám veľmi pozitívny vzťah, žije sa mi tu krásne a nemám dôvod hľadať inšpiráciu za hranicami. Odvtedy, čo som začala študovať náš folklór mám plný archív vzorov a kresieb, ktoré by som mohla použiť na ďalšie kolekcií. Folklór je pre mňa nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie.

Aký bol prvý šperk, ktorý si vyrobila a čo bolo tvojim prvotným impulzom, ktorý ťa k tomu doviedol?

Petra: Viete si predstaviť, ako asi vyzeral šperk vyrobený 6 ročným dievčatkom? 🙂 Bola to spona do vlasov pre moju kamarátku v škôlke, tá si ju dodnes archivuje 🙂

Aká bola tvoja najzaujímavejšia zákazka?

Petra: Moja tvorba nie je založená na zákazkách, kolekcie tvorím slobodne. Vždy podľa toho, v akom som súčasnom nastavení. Posledná kolekcia šperkov je venovaná dcére Mileve, keď sa na ňu pozriete a viete túto informáciu určite uvidíte, ako veľmi ma láska k nej inšpiruje a poháňa k ďalšej tvorbe.

Takto vyzerajú moje typické pracovno/materské piatky 👯

A post shared by Petra Toth (@petratothjewellery) on

Máš zákazníčky iba zo Slovenska alebo aj zo zahraničia?

Petra: Naše produkty posielame väčšinou zákazníkom zo Slovenska, ale máme objednávky do celého sveta.

Povedz nám v skratke o tvojom pracovnom dni. Je to nabité alebo pohodové?

Petra: Záleží, v ktorej fáze ma stretnete. Keď sa tvorí nová kolekcia som väčšinu dňa zavretá v ateliéri. Ale cez leto zvyknem mať trochu viac voľna. Vždy, keď mám dlhšie voľno už premýšľam, čo by som mohla vymyslieť nové. Odkedy mám dcéru, tak sa väčšinou program podriaďuje jej, a popri tom sa vo voľnom čase snažím pracovať.

Aké posolstvo nesie tvoja tvorba?

Petra: Lásku k našim koreňom. Treba si ctiť tradície a myslím si, že každý by si mal nájsť vzťah ku svojej rodnej krajine. Som veľmi rada, že čím ďalej, tým viac sa snažia slovenské značky dať do svojho dizajnu aj niečo slovenské, niečo nádherné s citom a s láskou. Veď my máme tak nádhernú krajinu a zvyky, tak prečo by sme ich nemali ukazovať svetu? 

#bracelet #mileva #collection #PetraToth

A post shared by Petra Toth (@petratothjewellery) on

Mileva collection ❤️

A post shared by Petra Toth (@petratothjewellery) on

Nosíš i ty svoje výrobky, alebo sú len čisto pre zákazníčky?

Petra: Nosím len svoje výrobky. Ja vždy tvorím akoby pre seba, číže všetko, čo vytvorím, aj s radosťou nosím. Myslím, že by to bolo zvláštne, keby som nosila šperky od iných tvorcov.

Na ktorý svoj šperk si najviac hrdá?

Petra: Vždy na ten posledný vytvorený. Keďže za tvorbou každého z nich je obrovský kus práce, sú to také moje malé víťazstvá, na ktoré som hrdá.

Peti, čo by si odkázala čítateľkám odzadu.sk? 

Nevzdávajte sa, tvorte, inšpirujte, vážte si naše tradície a zvyky a hlavne sa nevzdávajte svojich snov!

Ďakujeme krásne za rozhovor.

Tvorbu Petry si môžeš pozrieť na InstagrameFacebooku alebo na jej  oficiálnej stránke.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.