Úplne prvé pocity lásky sú vzrušujúce a odstrašujúce zároveň. Všetko sa deje totiž tak rýchlo, že niekedy nestíhame ani zareagovať. Či spomínaš na svoju prvú lásku s úsmevom alebo nie, ver mi, že ťa naučila veľmi veľa. Vysporiadanie sa so zlomeným srdcom je naozaj tvrdým orieškom a pri ďalšom chlapovi budeš teda oveľa opatrnejšia.

Mnoho ľudí má pocit, že ak zamilovanie nie je také intenzívne ako po prvý krát, ani lásku nepociťujú. Je veľa ľudí, ktorých láska vzplanie príliš rýchlo, pričom ešte danú osobu poriadne nepoznajú a naopak sú medzi nami aj takí, ktorým zaľúbenie sa trvá trošku dlhšie. Je to najmä kvôli tomu, že sa v minulosti príliš popálili a tak si teraz dávajú obrovský pozor.

Existuje veľa rozdielov medzi zamilovaním sa po prvýkrát a po druhý raz. Experti dokonca priznávajú, že ak sa zamiluješ po druhýkrát, je to o niečo lepšie a hlbšie. Naše srdcia sú dosť odolné a ako stvorené na to, aby sme sa zaľúbili. Takto je to s láskou po druhýkrát:

Po druhýkrát sa zamiluješ postupne a možno aj trošku hlbšie

Ak sa do niekoho zaľúbiš druhýkrát, tvoje city sa prejavujú ťažšie a oveľa pomalšie. Už nie si taká nevinná a naivná ako predtým, bojíš sa, že spravíš ďalšiu chybu a tak si opatrná. Snažíš sa zhodnotiť, či tá daná osoba je pre teba tá pravá a či sa medzi vami jedná o čistú, nezištnú lásku. Sama seba sa pýtaš rôzne otázky, ktoré ťa čoraz viac zneisťujú.

Vieš, čo vlastne hľadáš

Zaľúbenie po prvý krát je veľmi mätúce. Myslela si si, že tú danú osobu miluješ až za hrob, čo bolo pre teba neskutočne vzrušujúce. Po čase si možno prišla na to, že tie nepríjemné emócie a závrat patria k láske. Nikdy by si si nebola pomyslela, že niečo také silné budeš cítiť k danej osobe. No opak bol pravdou. Vďaka tomu si prišla na to, čo vlastne od toho druhého partnera očakávaš.

Si staršia a múdrejšia

Pri prvom vzťahu sa ešte správaš príliš detsky. Možno to po prvýkrát ani nebolo pravé zamilovanie, no po druhýkrát si už taký pocit nemala. Robila si v podstate to isté, čo pri svojom prvom vzťahu – vyvolávali ste spolu do rána, alebo si sa pri jeho pohľade červenala. On sa cítil rovnako, no pokiaľ ste si nepovedali, čo k sebe naozaj cítite, váš vzťah nemohol byť naplnený. Po druhýkrát už takú chybu neurobím – povedala si si a svojmu ďalšiemu chlapovi si detailne vyjadrila svoje city. A tak to aj má byť.

Rátaš so zlomeným srdcom

Po prvýkrát je láska plná radosti, v bruchu ti tancujú motýle, na perách máš neustály úsmev a pred očami farby dúhy. Presne tak, ako si o tom kedysi čítala v tých nerealistických románoch. Druhýkrát je zamilovanie rovnako krásne, no si oveľa viac vyplašená, pretože už tušíš, aké riziká so sebou láska prináša. Vieš, že si zraniteľná a citlivá, tak si dávaš oveľa väčší pozor. Stále máš na pamäti, že tvoje srdce bude opätovne zlomené a tak postupuješ veľmi malými krôčikmi.

Už nemáš tie nerealistické predstavy

Snažíš sa, aby bol váš vzťah naozaj zdravým. Kedysi, keď si bola v pätnástich po prvýkrát zamilovaná, prežívala si všetky tie stereotypy týkajúce sa prvej, naivnej lásky. Bola si priam posadnutá svojím priateľom a myslela si si, že spolu zostanete do konca života, budete mať veľký dom, psa a tri deti. Až dokým ste sa nerozišli. Popravde to bolo asi to najťažšie, čo ťa v živote mohlo postretnúť. Preto, ak si sa do niekoho zaľúbila po druhýkrát, už si nemala tieto nerealistické predstavy a na všetko si išla opatrnejšie.

Už nie si len pobláznená, si skutočne šťastná

Ak si už predtým bola zaľúbená, sama presne vieš, kto si a čo od druhých očakávaš. Vďaka tomu si ľahšie stanovíš svoje nároky vo vzťahu, čím dosiahneš svoje šťastie. A bude to pravé šťastie, nie len pobláznenie ako kedysi. Romantické filmy nás už roky presviedčajú o láske na prvý pohľad, neutíchajúcej chémii a podobných nezmysloch. Toto nie sú veci, ktoré by ste mali vo vzťahu vyhľadávať. Vzťah by mal byť založený na rešpekte z obidvoch strán, porozumení, dobrom zaobchádzaní a spoločne stanovených hodnotách. Iba tak si vybudujete medzi sebou trvalý a zdravý vzťah.

Zdroj: elitedaily.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.