Tak ako si niekedy potrebujeme upratať izbu a urobiť si vo veciach poriadok, tak si niekedy potrebujeme urobiť poriadok aj v hlave. Toto ,,upratovanie myšlienok“ je však oveľa ťažšie ako to bežné upratovanie. Nejde to len tak ľahko, no výsledok stojí za to. Na to, aby si to zvládla, potrebuješ čas, papier, pero a trpezlivosť.

Prvú vec, ktorú si musíš uvedomiť je, že na overthinking míňaš veľmi veľa svojho času a svojej energie. Možno sa ti to nezdá, ale zamysli sa nad tým, koľko času si zbytočne premrhala myslením na niečo, čo ti ubližuje. Alebo panikárením ohľadom vecí, ktoré nedokážeš zmeniť.

Určite sa dal čas a energia použiť lepšie a efektívnejšie na veci, ktoré si potrebovala alebo chcela urobiť, ale jednoducho to nešlo.

Práve preto si musíš urobiť zoznam. Časom som zistila, že zoznamy sú skvelé, ak máš v hlave bordel. Zaručujem ti, že ti to pomôže.

Zdroj: unsplash.com

Ako na to?

Napíš si, čo všetko potrebuješ urobiť, na čo musíš myslieť, na čo nesmieš zabudnúť, čo chceš v ten deň urobiť a podobne.

Napíš si tam aj to, čo ťa trápi, na čo neustále myslíš a to, čo by si rada z hlavy vyhodila. Môže to byť jedna vec alebo aj desať vecí, na tom až tak nezáleží. Všetko si to pod seba napíš a rozmýšľaj.

Keď budeš mať ten zoznam pred sebou, uvidíš, čo je naozaj dôležité a na čo vlastne vôbec nemáš čas a energiu. Preto je dôležité si to všetko spísať. Na papieri to vždy vyzerá lepšie ako v tvojej hlave.

Teda, v tvojej hlave to vždy vyzerá stokrát horšie ako to je. A to je fakt, každý to tak má. Hneď ako povieš, čo ťa trápi niekomu inému alebo to napíšeš na papier, zistíš, že to nie je až také hrozné, ako sa zdá.


Zdroj: unsplash.com

Pokračuj takto!

Zoznam máš, vieš, čo chceš a čo nie. Vieš, čo potrebuješ urobiť a čo ťa ťahá dolu. Teraz vezmi pero a preškrtni všetky veci, na ktoré prosto nemáš čas.

Vyhoď ich zo svojej mysle tak, ako vyhadzuješ staré tričko zo skrine. Nepotrebuješ ho, zaberá ti v skrini miesto pre nové, pekné veci. Chápeš, kam tým mierim…

Nie je to jednoduché, ale všetko je ľahšie, keď si to rozdelíš, rozoberieš na časti a hlavne, dáš zo seba von.

Upratovanie mysle je ťažké a zdĺhavé, ale stojí za to. Keď upraceš izbu, vydrží to koľko? Týždeň? Dva? Ale ak si osvojíš tento ,,mentálny“ poriadok, vydrží ti na celý život. Ideš do toho?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.