pexels.com

Vzťahy sú naozaj zložité. Dokonca aj tie, ktoré si vytvárame medzi kamarátmi, kolegami v práci, šéfom, najlepšou kamoškou, rodičmi či deťmi. Keď sa stretnú dvaja ľudia, na povrch vyplávajú rôzne očakávania, predpoklady či odlišné ponímanie zodpovednosti alebo moci. Napríklad šéf má nad tebou moc, no určite aj zodpovednosť voči tebe. Dieťa to má trošku zložitejšie, lebo skoro v každom vzťahu, ktorý si vytvára – či už s rodičmi alebo rodinnými príslušníkmi, má veľmi malú moc. Rodičia majú voči nemu oveľa väčšiu zodpovednosť.

Vzťahy si vyžadujú opatrnosť. Nemali by sme dopustiť, aby sa ktokoľvek, s kým sa stretávame, cítil naozaj bezmocne. Ľudia prosperujú, ak majú určitú autonómiu. To znamená, že tí na vyšších pozíciách dosahujú niekedy väčší úspech ako tí, čo pracujú na nižších pozíciách. Nemáme radi, ak nás niekto neustále komanduje, či nám niečo prikazuje. Stále sme ľudia, a preto by sme sa mali voči sebe tak správať. Ak niečo od niekoho vyžaduješ, skús namiesto príkazu povedať prosím. Ukážeš, že máš voči danej osobe nejaký rešpekt.

V partnerstve by mala byť tá moc rovnomerne rozložená. Vzťah by totiž nefungoval tak ako má, ak by jeden z vás bol podriadený a druhý nadriadený. Je pravda, že veľa takýchto vzťahov s nevyrovnanou mocou funguje, no určite dlho nevydrží. Ako je však možné zabezpečiť dlhotrvajúci vzťah?

Ak je extrovert vo vzťahu s introvertom, môžme si všimnúť, že introvert sa akosi drží v úzadí. Dvaja extroverti  majú vo vzťahu veľa energie a ničoho sa neboja, pretože si ju odovzdávajú navzájom. Dvaja introverti zas potrebujú určitý priestor na odpočinok, aby dokázali načerpať energiu. Vo vzťahu však iba vy dvaja určujete, ako veľmi si budete blízki. Môžete sa rozhodnúť, či váš vzťah posuniete na vyššiu priečku alebo ostanete dobrými kamarátmi. Ak sa tvoj partner rozhodne, že potrebuje vo vzťahu viac priestoru, no nepovie ti to, mala by si to akýmsi spôsobom rozoznať. Keď to nerozoznáš, môže sa stať, že sa budete od seba čoraz viac a viac vzďaľovať.

Mnohí z nás spanikária, ak sa na začiatku vzťahu hneď niečo nevydarí. Netušíš, prečo sa ten druhý trápi a chce zo vzťahu vykľučkovať. Možno si sa k nemu dostala až príliš blízko a on potreboval viac priestoru, ktorý si mu nebola schopná poskytnúť. Nemusíš sa preto báť kedykoľvek opýtať svojej lásky, či ho nejakým spôsobom neobmedzuješ a či má čas na všetky svoje aktivity, ktoré ho napĺňajú. Nemôžete predsa spolu tráviť úplne všetok čas. Je potrebné, aby ste si raz za čas jeden od druhého oddýchli. Ak by ste si tento oddych nedopriali, znamenalo by to, že ste stratili svoju slobodu. Nechceš predsa svojho partnera držať nakrátko.

Musíme mať na pamäti, že sme bytosti s viacerými aspektami. To je to, čo nás robí zaujímavými a žiaducimi. Určite si už mala možnosť niekde zahliadnuť pár, ktorý sa po celý čas namiesto rozprávania hral na telefóne. Ako chcete zažiť nejaké nové dobrodružstvo, keď sa spolu neviete ani len poriadne porozprávať? Preto nechajte mobily doma a radšej si spoločne budujte zážitky, na ktoré budete po čase s úsmevom na tvári spomínať. Tieto spomienky robia váš vzťah jedinečným a plným lásky.

Uvedom si, že tvoj partner potrebuje určitý čas aj pre seba a pokús sa pre vás dvoch vymyslieť netradičný program, ktorý vám prinesie obrovské množstvo nových a neočakávaných zážitkov. Komunikácia je kľúčom k dokonalému vzťahu a určite sa na nič nehraj. Buď sama sebou, pretože len tak ťa dokáže ten druhý naozaj milovať.

Zdroj: psychologytoday.com

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating