Medzi obľúbené druhy cvičenia sa v poslednom čase zaradili HIIT aj Tabata. Aj keď sú si celkom podobné, nájdeš medzi nimi rozdiely. Vieš, ktoré z nich by si si mala vybrať? Portály Bustle a Live Strong zverejnil rôzne odporúčania.

HIIT (high-intensity interval training) je vysoko intenzívny intervalový tréning. Odporúča sa ho robiť maximálne 30 minút, no môžeš si byť istá, že sa pri ňom poriadne zapotíš. Ide o typ cvičenia, vďaka ktorému budeš efektívne spaľovať väčšie množstvo tukov a zároveň to vedie k rastu svalov.

Tabata je odnožou HIIT tréningu, čo znamená, že ide o rovnaký princíp, no vyznačuje sa svojimi vlastnými pravidlami. Najväčším rozdielom medzi týmito dvoma cvičeniami je čas medzi pohybom a oddychom. Pri Tabate je jasne určený. Ide o predpísanú štruktúru 20 sekúnd cvičenia a 10 sekúnd odpočinku.

Tabata môže vyzerať napríklad takto

Pri HIIT už tieto pravidlá také jednoznačné nie sú. Niekde sa hovorí o intervaloch 50/15, teda 50 sekúnd cvičenie a 15 sekúnd oddych. Iné zdroje odporúčajú pre začiatočníkov začať s intervalmi 1:2. Ak budeš makať 30 sekúnd, dopraj si 60 sekúnd odpočinku.

So zvyšovaním skúseností sa tieto intervaly môže meniť. Stredne pokročilí môžu vyskúšať 1:1, teda rovnaký čas cvičenia aj oddychu. Tí skúsenejší môžu vyskúšať opak začiatočníkov, napríklad 2:1.

Ukážka HIIT cvičenia

Tieto časové intervaly sú najväčším rozdielom medzi HIIT a Tabatou. Ak chceš presne vedieť, ako a koľko budeš cvičiť, zvoľ si radšej Tabatu. Po každom 20-sekundovom kole budeš mať istotu, že si na 10 sekúnd vydýchneš. Pri HIIT môžeš časy cvičenia navyšovať podľa tvojich vlastných schopností.

Čo sa týka cvikov, tie sú podobné pri obidvoch typoch. Ponúkajú aeróbne prvky (kardio) spolu s anaeróbnymi, teda silovými prvkami. Je teda len na tebe, ktorý štýl ti bude vyhovovať viac. Na internete nájdeš množstvo workout videí.

Odporúčame ti vyskúšať HIIT aj Tabatu, aby si sama zistila, čo ti bude viac vyhovovať. Dôležité je, že sa budeš hýbať. Máme pre teba viac inšpirácií, ako tieto cvičenia môžu vyzerať.

Tipy na Tabata cvičenie

 

Tipy na HIIT cvičenie

Zdroj: Bustle & Live Strong

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.