Nemala som na sebe rada toho veľa. A popravde, občas ešte stále nemám. Od charakterových vlastností, ako prílišné moralizovanie ľudí, až po to, že nemám v sebe ani štipku z extroverta, a že niekedy som až sarkasticky nepríjemná. A tam to nekončilo. Nepáčil sa mi môj nos, líca. Fakt, že sa neusmievam a fakt, že mi všetci naokolo vravia, že sa neusmievam. Tiež, že ale vôbec nevyzerám ako tá či ona. A mohla by som zoznam urobiť ešte dlhší…

Vo svete, pod tlakom snahy zapadnúť, kde aktuálne vládne vlna instagramu a ľudia sa tak radi schovávajú za filtre, je občas úplne ľahké stratiť svoju zdravú mierku sebauznania.

Ale prišla som na to, že veci môžem zmeniť. (Ten nos asi nie, ale svoj postoj áno.) Zvyknúť si. Na seba.

“Pretože to najťažšie zo všetkého a zo všetkých, je milovať seba”

“sebaláska” a “sebauznanie”
To nie je o tom, nájsť si na seba čas, ísť na nechty, spraviť si dokonalú starostlivosť o pleť, nakoniec sa fotiť 20 minút, aby si mala čo zavesiť na net a následne kontrolovať, či ten a ten uznali, že si “krásna”.

Sebaláska je to, ako sa k sebe chováš a ako sa cítiš vo vlastnej koži. Ako sa vnímaš a ako o sebe hovoríš.

Je to o tom, nájsť a stotožniť sa s tým, kto si a kým si. Je to o tom, že si dovolíš robiť veci, ktoré ťa napĺňajú. Mať sny a ísť si za nimi. Dovoliť si byť sama sebou bez toho ťaživého pomyslenia, “a čo by na to povedal on, alebo ona?”. Sebaláska je vedieť iným povedať niekedy “nie”. A necítiť sa za nič z toho vinná.

Je skrytá aj v maličkostiach. Takých jednoduchých, ako napríklad, prijať s úsmevom prostý kompliment. A pri tom všetkom byť stále pokorná.

„V každé lásce k druhému je přes polovinu sebelásky.“
Robert Browningchii

Je to uvedomenie si, že sa so svojimi názormi, postojmi, prácou, či prostým životom sa nikdy nezavďačíš všetkým. A to je v poriadku. Sebaláska, to je vtedy, keď tvoje uznanie, sebadôvera a sebavedomie nie je späté s nikoho iným názorom. A tvoje “chyby” sú tvoje. A aj to v poriadku.

Stačí si uvedomiť, že si to TY a pocit šťastia pocítiš, keď seba začneš brať do úvahy na prvom mieste a začneš sa mať rada.

Povedzme si úprimne, vzťah so sebou je jediný vzťah, ktorý ti vydrží navždy.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.