Postavenie žien v dnešných dňoch sa veľmi nelíši od postavenia mužov. Celý rad udalostí z histórie má za následok, že my, ženy, dnes môžeme vykonávať činnosti a povolania, na ktoré by sme kedysi ani nepomysleli. Môžeme voliť, vzdelávať sa, zarábať peniaze, vlastniť majetok, zastávať vysoké funkcie a samostatne rozhodovať o svojich životoch. Keď sa pozrieme späť v čase, bolo len veľmi málo období matriarchátu, ktoré hrali v náš prospech. A rozhodne nešlo len o nízke mzdy. Tak napríklad v stredovekej kultúre bola žena považovaná za pôvodkyňu všetkých hriechov a vážne sa diskutovalo o tom, či je vôbec človekom.

Pre nás je už niečo také ani nemysliteľné.

Napriek tomu, ženy vždy disponovali veľkolepou vnútornou silou, ktorú v žiadnom prípade nemožno spochybniť. Možno práve preto boli tak často zatracované. Svedčia tomu mnohé príbehy, kedy sa kvôli ženám viedli vojny a rytieri v ich mene pokladali svoje životy, príbehy, v ktorých vlastnosti ako odvaha a hrdinstvo neboli pre ženy neznáme pojmy. Príbehy žien, ktoré mali guráž a nebáli sa budúcnosti.

Myslím si, že každá doba so sebou nesie to svoje. To, za čo bojovali ženy v časoch faraónov je už dnes „pasé“. Dnes už ženy v každodennom živote dávajú najavo, že sa na ne nesmie zabúdať. Stoja na čelách spoločností, sedia v parlamente, vyhrávajú medaily na olympiáde, získavajú Oscarov za skvelé filmy… a myslím, že v tom rozhodne budú pokračovať.

Tento výrazný posun vpred je naozaj dychberúci a všetky tieto ženy si zaslúžia veľký obdiv. Buďme im vďačné za to, že môžeme žiť vo svete, kedy náš názor veľa znamená, ale múdro to využime na to, aby sme svojou ženskosťou urobili svet krajším. Pýtajme sa, čo ako ženy môžeme urobiť pre svet tu a teraz, v našich bežných, obyčajných, každodenných životoch! Pretože práve to dnešnému svetu chýba!

Svet potrebuje ženy v pravom slova zmysle! Nielen podnikateľky, ale aj milujúce matky. Nielen europoslankyne, ale aj chápajúce manželky a priateľky. Nielen brilantné lekárky, ale aj ženy, ktoré z tohto sveta urobia milujúcu náruč domova pre všetkých. Preto pokojne aj naďalej zlepšujme svoje zručnosti a vedomosti, ukážme svetu, čo  v nás je. No robme to s ľahkosťou a nežnosťou. Používajme ženskosť, nie mužskosť. Používajme celú paletu našej krásy, nielen vonkajšej, ale aj vnútornej. Naplňme sa radosťou a šťastím aby sme tým nakazili aj svojich mužov. Napumpujme si ženskú energiu úsmevom a niekedy sa aj bezstarostne odtrhnime od povinností, aby sme robili činnosti, ktoré nám skrátka robia radosť…

Buďme múdre, nežné, hravé  a inšpiratívne. Vtedy budeme ako ženy pre svet drahokamom, ktorý budú všetci obdivovať. Vtedy budeme slnkom, ktoré bude svietiť a zohrievať všetkých naokolo. Vtedy budeme môcť pozitívne ovplyvniť ľudí v našom okolí a bude radosť byť v našej prítomnosti. Vtedy budeme ženami so všetkým čo k tomu patrí!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.