Rozhodla si sa, že je najvyšší čas začať na sebe makať. Napochodovala si do fitka alebo si si spravila domáci workout, s ktorým si bola spokojná. Na druhý deň však ledva vstaneš z postele, pretože tvoje telo trápi svalovica. Vysnívaná postava je teraz vzdialenejšia. Túto bolesť však netreba podceňovať.

Šport je prospešná aktivita pre telo aj ducha. Ak sa však vykonáva nesprávne, môže ohrozovať naše zdravie. Každý ortopéd by mohol rozprávať tucty príbehov o neblahých dôsledkoch športovania. Ako im predísť?

Svalovica po tréningu je znakom kvalitného tréningu, alebo predstavuje problém?

Rozcvička a strečing sú základom

Najčastejšia príčina úrazov a bolesti pri športe je nevhodné vykonávanie športovej aktivity. „Ľudia často nevedia, ako šport robiť správne, vynechávajú rozcvičky, zanedbávajú strečing,“ konštatuje ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík. 

Ďalším dôvodom, prečo po športe trpíš, je neodhadnutie vlastných síl a zbytočná nadmerná záťaž. „Ľudia si napríklad neuvedomujú, že pri behu na tvrdom povrchu je každý jeden krok úderom pre kĺb. A potom sa čudujú, že ich bolia kolená, pod kolenom, členky… Pritom je to prirodzená odpoveď organizmu na neprimeranú záťaž,“ hovorí ortopéd.

Dievčatá cvičia
zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Prečo ťa bolia svaly po cvičení?

Fakt, že ťa po behu môže trápiť bolesť lýtka a po hodine vo fitku budeš po cvičení vystavená bolesti bicepsu, by ťa nemal odradiť od športovania.

„Svalová únava či bolesť po cvičení je úplne v poriadku. Jednak je to znak, že sme tréning neodflákali, a zároveň predzvesť toho, že sa niečo bude diať,“ hovorí športový tréner Martin Paulík. „Svalová hypertrofia, teda rast svalov, spočíva v tom, že svalové vlákna počas tréningu mikroskopicky potrháme. Preto cítime únavu či istú bolesť,“ dodáva.

Svalové vlákna sa „opravia“ počas nášho odpočinku. Ako hovorí športový tréner, svaly už nebudú mať rovnakú podobu ako predtým.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

1 2 3
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.