Ivorsv / wikipedia.org, Ivorsv / wikipedia.org

A to si predstav, že by zrazu padol celý internet a nevedel by si si nič vygúgliť…

Dnes je to už len o samých lifehackoch. Ľudia nevedia bez zlepšovákov už ani existovať, nehovoriac o tom, že poniektoré sú až tak veľmi prepracované, že v konečnom dôsledku nedávajú žiadny zmysel.

No, niekedy sa tomu hovorilo – fígle. Tieto prastaré triky poniektorí poznáme ešte zo základných škôl alebo od našich rodičov. Mnemotechnické pomôcky sú slovné, grafické či zvukové pomôcky, ktoré slúžia na jednoduchšie zapamätanie si údajov, ale aj na rozlíšenie vecí, ktoré sa nám pletú. Áno, dnes môžeš jednoducho využiť internet, no niečo by si mohol mať aj v hlave, však?

1.

Ivorsv / wikipedia.org, Ivorsv / wikipedia.org

2. Počet dní v danom mesiaci

Ak potrebuješ vedieť, ktorý mesiac má koľko dní a jednoducho si to nepamätáš, poslúžia ti aj tvoje ruky. Kĺby označujú vždy 31 dní a jamky 30, poprípade 28/29, ak sa jedná o február.

maxlkt / pixabay.com

3. Rímske číslice

Rímske číslice robia problém ešte stále aj dospelým ľuďom a niekto ich nepozná vôbec. Určite si však minimálne polovica z vás pamätá na vetu Ivan Viedol Xaviera Lesnou Cestou do Mesta či Išiel Vilko Krížom Krážom Lesom Cez Dediny Mestá. Veľmi obľúbeným sa stal práve Laco.

LaCo DoMa,

50  100 500 1000

4. Gitara

Klasická gitara má 6 strún. 1E 2H 3G 4D 5A 6E, podľa základných tónov. Pre lepšie zapamätanie, môžeš použiť vetu: Emil hodil granát datómovej elektrárne.

5. Núdzové telefónne čísla

150 – hasiči (0 ako oheň)
155 – záchranka (ako S-sanitka)
158 – polícia (8 ako putá)